top of page

Otomatik Yangın Algılama ve  Söndürme Sistemleri

Otomatik yangın söndürme, insan müdahalesine ihtiyaç duymadan bir yangını algılayıp söndüren veya kontrol altına alabilen  sistemlerin genel adıdır. Yangını riski  oluşturan yanıcıları cinsi ve korunan alanın önemine istinaden muhtelif söndürücüler ile etkin ve hızlı otomatik yangın söndürme çözümleri bulunmaktadır.  . En basit haliyle, bu sistemler bir algılama ve söndürme ekipmanından oluşmaktadır. 

Platin Teknoloji uzmanları , Riskli ve Yüksek riskli kritik alanlar  ve yeri doldurulamaz ekipman , bilgi ve belgenin  korunması için otomatik yangın algılama ve söndürme çözümleri sunuyoruz.

fm 200 otomatik gazlı söndürme
novec-1230-gazli-sondurme-sistemleri-21-
su sisi.jpg

Değerli elektronik ekipmanların  korunması ve diğer söndürme çözümlerinin  oluşturacağı olası  hasarların önlenmesi için FM 200 söndürme sistemleri kullanılmalıdır. 

Yeni nesil Halon , HFC ve FM200 alternatifi otomatik yangın söndürme ürünüdür. Novec 1230   Küresel Isınma Potansiyeli düşük  (GWP), halon herhangi halokarbonlu söndürücüye göre Ozon tabakasına daha az zararlıdır.

Su ile yapılan söndürme sistemlerine göre ciddi avantajlar sağlayan su sisi sistemleri  watermist  yangınla mücadelede çok eski yıllardan beri kullanılan en geçerli yöntem olan suyun sis formunda yüksek hızda ortama boşaltıması prensibinde çalışmaktadır.

köpüklü söndürme sistemi
otobüs yangın söndürme sistemi
Elektrikçi

Yanıcı , parlayıcı kimyasal madde yangınlarının  söndürülmesinde köpüklü söndürme sistemleri  kullanılır. Yangın riskinin tespiti ile otomatik olarak  oluşturulan köpük ile yanıcı madde ile oksijenin bağını keser  ve yangın söndürür.

Motorlu deniz ve kara taşıtlarında kullanılmaktadır. Yangın otomatik sensörler ile algılanmaktadır. Algılama sonrasında araç kullanıcısı ekranında bilgi verilmekte ve algılamanın otomatik doğrulanması durumunda  yangın söndürme sistemi devreye girmektedir.

Elektriksel panolarda yangını algılandığı  noktada devreye girerek otomatik çalışan ve yangını başladığı anda söndüren etkin söndürme çözüm sağlar . 

nano teknoloji pano tipi yangın söndürme
nano teknoloji yangın söndürme
rack tipi otomatik yangın söndürme

Kablo tipi  ürünlerinin içerisinde yangın söndürme maddesini depolayan ve aktivasyon sıcaklığına ulaştığında yangını durdurmayı garanti eden on binlerce Nano kapsül bulunmaktadır. Yangın oluştuğunda Nano-kapsül kabuğu patlar ve her bir Nano kapsül tek başına bir "mikro yangın söndürücü" haline gelir.

Mikro kapsül Teknolojisi kullanılarak üretilmiş ürünler Elektrik prizlerinde, bağlantı kutularında, buat ve sigorta kutularında A Sınıfı, B Sınıfı ve Elektrik Yangınları" na karşı koruma amaçlı tasarlanmıştır . Yangın oluştuğunda Mikro Kapsül kabuğu patlar ve her bir Mikro Kapsül tek başına bir ''mikro yangın söndürücü '' haline gelir.

Rack Kabin Tipi Söndürme Modülleri

Rack kabinlerin içerisinde oluşacak olası yangınların algılanması ve anında söndürmesi için oluşturulmuş algılama ve söndürme ekipmanlarının bir arada konumlandırıldığı kabin tipi otomatik FM200 HFC227 Gazlı söndürme çözümleri ile etkin kabin yangını söndürme 

Daha Fazla Bilgi
Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri: Ürünler
Image by Ümit Yıldırım
İnşaat işaretleri

Aerosol, dönüşüm sürecinde gelişen momentumu kullanarak korunan alanda eşit şekilde dağılmakta ve yayılmaktadır. Gazlı maddelerin aksine toplam hacim doldurma etkisi korunan alanda/hacimdeki basıncı artırmadan sağlanmaktadır. Yangın söndürme işlemi alevdeki kimyasal zincir reaksiyonların durdurulmasıyla gerçekleşir; geleneksel yangın üçgeninin önerdiği gibi oksijen tüketme ve/veya soğutma yöntemleri kullanılmaz.

Pek Yakında Yeni Nesil   Söndürme Çözümleri

Pek Yakında Yeni Nesil   Söndürme Çözümleri

bottom of page