top of page
City%20Bus_edited.jpg

Araç Tipi Mobil Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Toplu taşıma araçları , Otobüsler , Kamyonlar için otomatik yangın söndürme çözümü sunuyoruz.

Yangın otomatik ve araç tipine göre muhtelif sensörler ile algılanmaktadır. Algılama sonrasında araç kullanıcısı ekranında bilgi verilmekte ve algılamanın otomatik doğrulanması durumunda  yangın söndürme sistemi devreye girmektedir. Söndürme sisteminde özel bir sistemle etkin söndürme yapacak hale getirilmesi sağlanarak su sis kullanılmaktadır. bu sayede etkin , hızlı söndürme sağlanmakta yolcular ve aracın korunması sağlanmaktadır. 

Otomatik mobil söndürme çözümlerimiz  otomobillerden Otobüslere ,Arazi taşıtlarından askeri araçlara  yatlardan kamyonlara kadar birçok motorlu taşıtlar ve kabin içinde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Otobüslerde kullanılan akaryakıt , petrokimya maddeleri ve yapısal imalat süreçlerinde kullanılan malzemlerden dolayı yangının oluşması ve hızlıca yayılması riskleri bulunmaktadır. Motor , yakıt deposu, egzost sistemi , vebasto ( ısıtma sistemi ) , klima , frenleme sistemi ( retarder  ) , akü odası , elektrik tesisatı , sürücü dinlenme alanı ve kabin içi yangın risklerinin algılanması ve otomatik söndürülmesi çözümleri bulunmaktadır. 

ARAÇ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ NEDEN GEREKLİDİR ?

 Otobüslerde ve tüm motorlu taşıtlarda  bulunan akaryakıt ve petrokimya maddeleri yangınların çok kısa sürede büyümesine sebep olur erken müdahale ile büyük çaplı can ve mal kaybını önler.

Hızlı müdahale sayesinde alanın soğuması sağlanır ve yeniden alev alması engellenir

Kısa sürede devreye girer ve yangını kontrol altına alır

7 Gün 24 Saat sürekli koruma sağlar

ARAÇ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?

Water Mist nozul sayesinde ince atomize su buharı damlacıkları üretir ve yangın bölgesinde çok geniş bir yüzey kaplar. (400 kere klasik sprinkler sistemine göre)

Oksijeni yangın bölgesinden uzaklaştırır ve hızla yangının ısısını emerek bölgeyi soğutur.

 

ARAÇ YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ AVANTAJLARI NELERDİR?

Water Foam Mist sistemi hızlı ve güvenilirdir. Klasik sprinkler sistemlerinin ihtiyacı olan su miktarının sadece %10’ kadar su kullanır.

Daha küçük çaplı borular kullanılır.

A, B ve E (Elektrik) sınıfları için uygundur.

Su damlacıklarının boyutu 50-100 mikrondur.

Yanan yan ürünü yoktur, zehirli duman yoktur.

ara%C3%A7%20yang%C4%B1n%20s%C3%B6nd%C3%BCrme%20sistemi_edited.jpg

ARAÇ TİPİ MOBİL YANGIN ALGILAMA VE SÖNDÜRME SİSTEMİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Araç yangını söndürme sistemi elektronik kısım ve mekanik kısım olarak iki bölümden oluşmaktadır.

Elektronik Bölüm: Söndürme sistemine ait elektronik ekipmanların oluşturduğu komponentlerdir.

Elektronik kısımda;

EIDA AS400 kontrol paneli, belirli sıcaklıklara ayarlanmış algılama elemanları, müşteri talebine bağlı olarak optik duman dedektörü bulunmaktadır.

AS400 kontrol paneli 3 zondan oluşmaktadır.

1.Zon ,söndürme sistemine bağlı ısı sensörlerini izler.

2.Zon , algılama sistemine bağlı ısı sensörlerini izler.

3.Zon ,algılama sistemine bağlı duman ve ısı sensörlerini izler.

1. ve 2. Zona bağlı algılama elemanları motor kompartımanında bulunurlar.

3. Zon ise müşteri talebine göre istenen bölgelere(akü kutusu, yolcu salonu, sürücü kabini) konumlandırılır.

Belirli sıcaklığa ayarlanmış algılama elemanları olası yangında harekete geçer ve sinyali AS400 kontrol paneline iletir. Kontrol paneli devreye girdiğinde ışıklı, sesli ve dijital ekranda uyarı verir.

1. Zon ve 2. Zondan sinyaller geldikten sonra 1. zona bağlı solenoidi aktive ederek otomatik olarak solüsyonun motor kabinine boşaltılmasını sağlar. Ayrıca EIDA AS400 kontrol panelinin üzerinde bulunan sistem manuel çalıştırma seçeneği ile sistem sürücü tarafından aktif hale getirilebilir.

Mekanik Bölüm: Söndürme sistemine ait mekanik ekipmanların oluşturduğu komponentlerdir.

Mekanik kısımda;

Solenoidli vana, Solüsyon tüpü, boru ve fittingsler, araç tipi nozullar bulunmaktadır.

Elektronik kısımda bulunan algılama elemanlarından alınan yangın sinyalinin solenoidi tetiklemesi sonrasında aktif hale gelir ve vanayı açar. Solüsyon tüpünde bulunan itici gazın (Azot) solüsyona basınç uygulamasıyla sistem boşaltmaya geçer. Motor kompartımanının çeşitli bölgelerine konumlandırılmış olan solüsyonu boşaltmaya yarayan nozullar ile solüsyon motor kompartımanına yüksek basınç ile sis halinde yayılır. Ortamdan hızlıca ısıyı emer ve yoğun bir sis tabakası oluşturarak oksijeni deplase eder. Bunun sonucunda yangını kısa sürede söndürür.

bottom of page