top of page
mimarlar

Nedir ? Ne Değildir.

Firma ihtisasımız  elektronik güvenlik , Yangın Alarm , İşçi sağlığı güvenliği ve erişilebilirlik için elektronik çözümler konusunda sıkça sorulan sorular ve cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz. 

  • Google Places
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

Faraday kanunlarından  endüksiyon döngü :  Manyetik akının sabit, ancak telin hareketli olduğu durumlarda da Elektro manyetik alana oluşur. Alana giren  sabit bir akım,  metal ona yaklaşırken geldiğinde etkinleşir . İndüksiyon döngüleri, işitme güçlüğü çeken ve işitme cihazı cihazları kullanan  kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanım alanları giderek daha da yaygınlaşmaktadır

Geleneksel yangın alarmı ve acil anons  sistemlerinin her ikisi de binada acil bir durum meydana geldiğinde ses sinyali çıkarırlar. Engelli sesli ışıklı acil çıkış yönlendirme sistemi ilave bir tahliye yardımcısıdır;

fakat yukarıda belirtilen yangın alarmı ve acil anons  sistemin yerini alan bir sistem değildir. Engelli acil çıkış sesli ve ışıklı anons armatürleri acil çıkış kapılarının üzerine ve karmaşık koridor dönüşlerine  yerleştirilmelidir.Lakin  Fakat sadece yangın merdiveni ve acil çıkış kapılarındaki acil durum sesli ve ışıklı yönlendirme ürünleri  kullanıcıların çoğuna ulaşacak kadar  yönlendirmeli ses sağlayamayabilir. Bunun yanında, geniş, açık, büyük binalarda  birden fazla çıkış olabilir, fakat birden fazla engelli sesli ışıklı acil çıkış yönlendirme ürünü seslerin birbirine karışabilir , karmaşa oluşturabilir.  Bu nedenle engelli acil durum sesli ve ışıklı yönlendirme cihazı ekipman yerleşimi için detaylı proje çalışması yapılmalı ve yangın senaryosu ile entegre edilmelidir.

Mevcut veya yeni  Havalandırma sistemleri  , Bacalarda ,   Sızdırmazlık  testi yapmak için gerekli yapay dumanı  ısı oluşturmadan ,hızlı ve güvenli şekilde üreten yapay  duman kartuşlarına  duman test tableti  denir .

Ek  enerji bağlantısına ihtiyaç duymadan güneş enerjisi ile  Aydınlatmadan  İnternet erişimine 

Meteorolojik ve çevresel verilerin analizlerinden acil durum panik butonuna

Kameralardan acil durum anonslarına kadar tüm ihtiyaçları kapsayan komplike çözümlerdir. 

Sistem odasındaki sıcaklık, nem, gürültü, hareket,karbonmonoksit , voltaj, duman, su baskını, frekans, toz, titreşim, basınç gibi ortam koşullarını sürekli ölçerek raporlanmasını sağlayan web  üzerinden  Veri Merkezi’ne anlık olarak ileten ve belirlenen değerler aşıldığında uyarılar veren  sms ve mail gönderimi sağlayan  sistem odası denetleme hizmetidir. Bu hizmet ile ölçülen değerleriniz geçmişe yönelik kaydedilir ve anlık olarak raporlanabilir.

Nano kapsül pek çok endüstride yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Nano teknoloji kullanılan ürünümüzde .Nano  kapsül teknolojisini yangın söndürme alanında uygulayan dünyadaki ilk örneğidir. Aktivasyon sıcaklığına ulaşıldığında söndürmeyi garanti eden binlerce Nano kapsül bulunmaktadır. Nanokapsül kabuğu patlar ve içindeki sıvı yangın söndürücü maddeyi gaz olarak boşaltır. Ortamdaki O2 konsantrasyonu düşer, söndürücü gaz konsantrasyonu yükselir. Soğutma etkisiyle ısı absorbe edilir ve yangın önlenir. Uygun ortamlarda uygulandığı ortamı 5 yıl kesintisiz yangına hazır halde tutar

Günlük yaşamımızda karşılaştığımız her şey termal enerjisi vardır. Buzun bile . Daha sıcak bir şey daha fazla termal enerji yayar. Bu yayılan termal enerjiye “ısı imzası” denir. Yan yana iki nesne daha farklı ısı imzalarına sahip olduğunda, aydınlatma koşullarından bağımsız olarak bir termal kamerada açıkça görünürler.

Yeni Nesil Akıllı Kart Okuyucular herhangi bir bilgisayardaki herhangi bir uygulama için herhangi bir akıllı kartı desteklemek üzere tasarlanmıştır. OMNIKEY cihazları, tüm Windows platformlarından Linux ve Mac OS'a kadar tüm ilgili işletim sistemlerini destekler. PC / SC, WHQL, USB CCID, EMV 2000 ve Common Criteria dahil tüm ilgili endüstri standartlarına yönelik sertifikalar, dünya çapında uyumluluk ve herhangi bir sisteme kolay entegrasyon sağlar. Kart okuyucu devi hid üretimidir.    

Optik duman dedektörü içeriğinde  ışık sensörü bulunmaktadır.  Duman dedektörü ışığı ışına dönüştüren bir lens ve ışık dedektörü olarak kullanılan foto diyot veya fotoelektrik sensör içerir. Duman olmadığı zaman ışık düz bir çizgi olarak dedektörün önünden geçer. Eğer duman, ışın demeti yolundaki optik çemberden geçerse bazı ışınlar duman partikülleri tarafından kırılıp sensöre ulaşırlar ve böylece bir alarm tetiklenir. Eğer ışın sensörün “gözüne” daha az gözükürse cihaz yangın alarm kontrol paneline bir alarm sinyali yollar.

Çokca sorulan sorulardan sistem odası sıcaklığı ne olmalı . Server bilgisayarlar , ağ bağlantı switchleri v.b network ekipmanlarının ideal çalışma sıcaklığı ve klima enerji verimi dikkate alındığında sistem odası için yaz kış tüm mevsimler için ideal çalışma sıcaklığı 22' C uygun olacaktır. 

İyonizasyon tipi duman dedektörü genel olarak optik duman dedektörüne göre daha ucuza üretilmektedir, ancak bu tip dedektörler optik duman dedektörlerine göre yanlış alarm vermeye daha yatkındırlar. İyonizasyon tipi dedektörler gözle görülemeyecek kadar küçük duman partiküllerini algılayabilir. Bu dedektörler yaklaşık 37 kBq ya da 1 µCi radyoaktif element olan Amerikyum-241 (Radyoaktif ) içerir. Radyasyon iyonizasyon çemberinden - iki elektrot arasındaki hava dolu boşluk - geçer ve elektrotlar arası küçük sabit bir akım geçmesini sağlar. Çembere giren herhangi bir duman iyonizasyonu azaltan ve akımı bölen alfa partiküllerini çeker ve böylece alarm tetiklenir.Amerikyum-241 (Radyoaktif ) 432 yıl yarı ömüre sahip bir alfa yayıcısıdır. Beta ve gama radyasyonunun karşıtı olan alfa radyasyonu iki ek sebepten ötürü kullanılmaktadır: Alfa partikülleri yüksek iyonizasyona sahiptir bu yüzden hava partiküllerinin akımın var olması için iyonizasyon olması yeterlidir ve bu partiküller düşük delici güce sahiptir yani havada ya da duman dedektörünün plastik kısmında dururlar. Yayılan Amerikyum-241 ’nin radyoaktif enerjisini % 1’i gama radyasyonudur. Radyasyon içeriğinden dolayı etkin yangın algılama yapmasına rağmen ülkemiz ve avrupa'da kullanımı kısıtlanmıştır. 

bottom of page