top of page

TERMAL KAMERA İLE YANGIN ALGILAMA ÇÖZÜMLERİ
VDS TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR.

termal kamera  yangın algılama

Görmek :  Gözlerimiz objeler üzerinden yansıyan ışığı görüyor. Kameralar ve insan gözü aynı temel prensipte çalışır. ‘’Görünür ışık enerjisi bir şeye çarpar ve sıçrar, Doğal yada yapay algılayıcı onu alır ve görüntüye dönüştürür ‘’Göz yada kamera ile yeterli ışık almadıkça görüntü alınamaz ‘’ . Geceleri çevresel yapay ışık kaynaklarına ek olarak yıldız ve ayın sağladığı ışıklar ile sınırlıdır Bu ışıklar görmek için yeterli değil ise, Ortamı aydınlatmaktan başka çözüm yoktur.

Gece Görmek : Düşük ışık kameraları , Gece / Gündüz kameraları var diyenler olacaktır. Adı üzerinde düşük ışık kamerası . Kendi görev alanı içinde gerekli ışığı ortama gönderir . yansıyan ışık üzerinden görüntü elde eder . Hiç Işık yoksa görüntü yok .!

Termal Kamera Nasıl Görür ?Termal kameralar  adı dışında yapısı kameralardan tamamen farklıdır. Aslında onlara “kamera” diyoruz ama bunlar gerçekte algılayıcılardır . Nasıl çalıştıklarını anlamak için yapmanız gereken ilk şey, kameraların nasıl resim yaptığını bildiğinizi düşündüğünüz her şeyi unutmaktır.Termal kameralar  görünür ışıktan değil ısıdan resim yapar. Isı ( kızılötesi veya termal, enerji olarak da bilinir )  ve ışık hem elektromanyetik spektrumun parçalarıdır, Görünür ışığı algılayabilen bir kamera termal enerjiyi görmez  .Termal ışığı görebilen kameralar klasik görüntü alamaz .  Termal kameralar ısıdan daha fazlasını algılar;  0,01 ° C kadar küçük  -  ısıdaki küçük farklılıkları algılarlar ve gri veya farklı renk tonlarında görüntüler.

Isı İmzası Nedir ?Günlük yaşamımızda karşılaştığımız her şey termal enerjisi vardır. Buzun bile . Daha sıcak bir şey daha fazla termal enerji yayar. Bu yayılan termal enerjiye “ısı imzası” denir. Yan yana iki nesne daha farklı ısı imzalarına sahip olduğunda, aydınlatma koşullarından bağımsız olarak bir termal kamerada açıkça görünürler.

Termal enerji ; Görüntülediğiniz alandan size ulaşır. İnsanlar , hayvanlar , motorlar ve makineler biyolojik veya mekanik olarak kendi ısılarını yaratır. Doğada bulunan diğer tüm nesneler Toprak , kaya parçası , şamandıralar, bitki örtüsü - gün boyunca güneşten ısıyı emer ve gece boyunca yayar. Farklı malzemeler termal enerjiyi farklı oranlarda emdiğinden ve yaydığından, bir sıcaklık olarak düşündüğümüz bir alan aslında farklı sıcaklıklardan oluşan bir mozaiktir. Bu nedenle, günlerce suda bulunan bir kütük, sudan farklı bir sıcaklık gibi görünecek ve bu nedenle bir termal kamera tarafından görülebilir. termal kameralar bu sıcaklık farklılıklarını algılar ve görüntü detayına dönüştürür. Renklerden oluşan görüntüler karmaşık gibi görünse de , yeni nesil termal kameraların kullanımı son derece kolaydır. Görüntüleri net , anlaşılabilir ve kolaydır .Günlerde sürecek bir eğitim veya yorum gerektirmez.TV izleyebiliyorsanız, bir termal kamera kullanabilirsiniz.
2019 Yılı itibari ile VDS zor ve riskli alanlarda erken yangın algılama çözümleri için termal kamera kullanımına uygun görmüştür.

Klasik yangın algılama yöntemlerinin uygulanma ve işletme zorluklarının bulunduğu tozlu , kirli  ,açık yada kapalı alanların bulunduğu
■ Çöp yakma tesisleri
■ Geri dönüşüm tesisleri
■Açık alandaki depolama merkezleri
■ Yakıt depoları
■ Konteyner depoları
■ Ahşap işleme tesisleri
■ Kömür depoları  için etkin yangın algılama çözümleri sunmaktadır.
Termal kamera ile Yangın Algılamanın mantığı : Risk alanlarının panoramik ısı haritası oluşturulur . Bu harita üzerinde operasyonel sıcaklıklar her nokta için ayrı ayrı belirlenir . ısı haritası anlık olarak güncellenir ve sıcaklık değişimleri belirlenen sınırların üzerine çıkması durumunda tespit senaryosu uygulanmaya başlar . Bu sayede yangın daha oluşmadan algılanması sağlanır.

Çalışma Mantığı  : Erken yangın algılama yazılımı, algılama alanındaki her sıcaklık değişimini değerlendirir ve uygun önlemleri otomatik olarak başlatabilir. Sistem bağımsız olarak bir parazit kaynağı tespit edip etmediğini (örn. Sıcak egzozlu araç , balataları ısınmış kamyon ) veya yangının başlayıp başlamadığını tespit edebilir. Bir yangın açıkça tespit edilirse, doğrudan bir merkezi yangın alarm sistemine ve mekanik bir söndürme sistemine uyarı iletilebilir. Özel yazılım ile ayrıca, yangınla doğrudan mücadele etmek ve itfaiye gelene kadar büyük hasarı önlemek için bir yangın söndürücüyü (yangın söndürme monitörü) otomatik olarak kontrol edebilir. Kurulu sabit sulu , köpüklü yangın söndürme ekipmanı etkinleştirilebilir ve tetiklenebilir.Termal kamera ile erken yangın algılama sistemi üstünlükleri :■Panoramik termal görüntüleme İlk defa kusursuz, radyometrik yakın çekimler bu teknoloji ile mümkün hale gelmiştir.
■Patentli teknolojiler ile taranan tüm alanın sıcaklığının komple denetlenmesi termal görüntüleri sürekli güncellenen panoramik termal görüntülere kusursuz bir şekilde birleştirerek çevirir.
■Yüksek ölçüm hassasiyeti 16.500 x 9.600 ölçüm noktası çözünürlüğü ile termal görüntüler.
■Detaylara ayrıntılı bakış Yakınlaştırma yapabilen bir video kamera entegre edilmiştir .  bu sayede tek bir kullanıcı arabiriminde, hem normal kamera görüntüsü hem de termal kamera görüntüsü aynı anda hızlıca (360°)yapılabilir.
■ Çok kolay kullanım özelliği Dokunmatik ekran fonksiyonları ve göstergeler olabildiğince sade tasarlanmış ve kullanıcının güvenlik ilişkili görevlere konsantre olması hedeflenmiştir
■ Algılamanın klasik dedektörler ile zor olduğu veya hatalı alarm ihtimalinin yüksek olduğu . tüm riskli analarda  ve tozlu ortamlardaki kullanımlar, entegre ısıtma ve soğutma sistemi ile optiklerdeki üfleme tertibatı sayesinde sorunsuz olarak yürütülebilir. Panoramik  termal kamera  tam otomatik olarak yangınları söndüren sistemlere entegre edilebilir.
■ Neredeyse bakım gerektirmez Sürekli kullanım için hassas ve yüksek kalitede hareket kabiliyeti ve iç kısımda kalan özel kablolar
■ Merkezi bilinen tüm yangın alarm sistemlerine uyumlu entegre yangın alarm çıkışları.
■ Merkezi kumanda Sadece bir kumanda terminali ile birden çok termal kamera sisteminin sorunsuz işletimi.
■Söndürme kumandası  ile Tam otomatik söndürme için bir veya birden çok söndürme monitörüne yönelik tam hedefli kumanda
■ Modüler olarak genişletilebilir Bu sisteme her zaman ilave kamera ve çalışma istasyonları eklenebilir.
■ Kolay müdahale Cihazların değiştirilmesi için uzmanlık bilgisi gerekli değildir. Dört tespit cıvatası .sökülmeli, akım beslemesi ve şebeke kablosu ayrılmalıdır, işlem bundan ibarettir. Değiştirme sonrasında sistem kendiliğinden çalışmaya başlar ve tüm ayarları otomatik olarak devralır

termal kamera

Risk alanlarının panoramik ısı haritası oluşturulur . Bu harita üzerinde operasyonel sıcaklıklar her nokta için ayrı ayrı belirlenir . ısı haritası anlık olarak güncellenir ve sıcaklık değişimleri belirlenen sınırların üzerine çıkması durumunda tespit senaryosu uygulanmaya başlar . Bu sayede yangın daha oluşmadan algılanması sağlanır.

bottom of page