top of page
köpüklü söndürme.jpg

Köpüklü Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Yanıcı , parlayıcı kimyasal madde yangınlarının veya yakıt kaynaklı yangınların söndürülmesi islemlerinde köpüklü söndürme sistemleri  kullanilir.

Prensip olarak ortamda oluşturulan köpük ile yanıcı madde ile oksijenin bağı kesilir ve yangın söndürülür. Kimyasal içeriklerine göre; protein veya sentetik bazli, film olusturucu, alkole dayanikli köpük çesitleri bulunur.

Köpüklü söndürme sistemleri otomatik veya manuel sistemler olarak dizayn edilir. Otomatik çalışan köpüklü söndürme sistemi yangın algılaması sonrası devreye girer hızlı şekilde köpük üretimi yapar ,ortamdaki yanıcı maddelerin tamamen kaplanarak oksijenin kesilmesİ ve yangının söndürülmesini sağlar .

Köpük, genel olarak köpüklu sprinkler sistemi, köpüklü yangin dolaplari, tank söndürme sistemi, köpüklü monitör sistemi, köpük jeneratörü gibi söndürme sistemlerinde uygulanir.

  Köpüklü söndürme sistemleri, Kimyasal madde depoları, Boyama alanları, Kimyasal atık alanları, tank tarlalari, petrokimya tesisleri, limanlar, yakit aktarma istasyonlari ve uçak hangarlarinda kullanilan söndürme sistemleridir.

miniturbex

Yangın Köpük Jenaratörleri 

Angus HI-COMBAT Mini-Turbex ünitesi dakikada köpük baloncuklar 100 metreküp (3500 cu.ft.) kadar üreten bir hızla yayılması, ilk yardım yüksek genleşme köpük jeneratörü.Bu HI-COMBAT Mini Turbex 360 260- arasındaki genleşme oranları üretme yeteneğine sahiptir: 1.Yangın söndürüldü kez özel re-inforced duman kanalı ile, aynı zamanda hızlı duman çıkarma (SX), pozitif basınçlı ventilasyon ve köpük giderilmesi için kullanılabilir.

HI-COMBAT Mini-Turbex jeneratör ideal Belediye İtfaiye, Askeri, Gemi makine daireleri, makine daireleri ve kargo tutar, madencilik uygulamaları ve bodrum toplam sel, yanıcı sıvı mağazaları, kablo kanallarında dahil olmak üzere sanayi geniş bir yelpazede uygulamalar için uygundur ve genel endüstriyel uygulamalarda zehirli ve yanıcı sıvı dökülmelerine buhar bültenleri kontrolü. Ayrıca, yakıt dökülenler oluşabilir açık durumlar için uygundur, ya da hızlı bir akan köpük gereklidir.

Bu jeneratörler sağlam ve portatif kullanım için hafif olacak şekilde tasarlanmıştır ve hızlı bir şekilde Turbex MkII yüksek genleşme jeneratör gibi büyük çıkış birimlerini bütünleyen, sadece bir itfaiyeci tarafından işletilen olabilir. Mini-Turbex jeneratörler Ayrıca kompakt HI-COMBAT, düzgünce standart ekipman olarak bir yangın araç dolap içine sığacak büyüklükte, ve% 3 ayar ile Expandol köpük konsantresini ikna etmek için su hattına sadece bir Angus HI-COMBAT IND225 taşınabilir köpük indüktör gerektirir hızlı, etkin çalışması için.

Ünitesi yüksek geri baskılara karşı üretilecek genişletilmiş köpük sağlayan yüksek verimli Pelton tekerlek tahrikli fan uçak teknolojisini zorla kullanmaktadır.Bu Pelton tekerlek kabarcık üretimi için köpük yapma ağ üzerine direkt olarak bir köpük çözeltisi püskürtülerek ilave bir 4 memeleri, 4 su jetleri tarafından işletilmektedir. İsteğe bağlı duman tahliye (SX) kanalı monte edildiğinde, HI SAVAŞ Mini Turbex, aynı zamanda dakikada 100m3 (3,560cu.ft) 'e kadar oranlarda hızlı duman hareket yeteneğine sahiptir.Duman içine giren herhangi bir yanma korlar komşu alanlarda tutuşma riskini önlemek, memelerden Su püskürtüsü ile soğutulur. Yangın söndürülür bu kez isteğe bağlı duman ducting da köpük çıkarılması için kullanılabilir.

köpük su monitörü

Sabit ve Mobil Köpük Monitörleri

Risklerin sabit olduğu alanlarda kullanılabilir ürünümüz mevcut yangın hidrant hattına bağnatı yapılarak sabitlenir. Olası yangın anında su akışı sağlanır ve köpük üretimi başlar .Operatör monitörün hareket mekanizmasını ilgili noktalara söndürme köpüğü ulaştırmak üzere hareketini sağlar.

Monitör su ve köpük atabilecek biçimde  namlu tertibatlıdır.

Namlu malzemesi hafiftir,  alüminyum alaşımlı malzemeden imal edilmiştir.

Monitör gövde kısmı dayanıklı döküm malzemeden imal edilmiştir.

 

Monitör namlusu manuel olarak 360 derece kendi etrafında ve  65 derece yukarı-aşağı hareket edebilen hareket sistemlidir.

Taşınabilir modelinde en yakın yangın hidrant hattında su desteği alarak mobil şekilde kullanabilirsiniz. 

mobil köpük arabası

Mobil Köpük  Arabası

İşletme içerisinde muhtelif alanlardaki olası yangınlarda en yakın   hidrant hattına bağlantı yapılarak su akışı sağlanır ve köpük üretimi başlar. 

Mobil köpük ünitesi, köpük söndürme maddesinin yangınlara ve kimyasal dökülmelere hızlı bir şekilde yayılması için özel olarak geliştirilmiş, tamamen bağımsız bir mobil köpük ünitesidir. 

Sadece hidrant bağlantısı gerektiren mobil araç üzerinde köpük yapımı ve müdahale için gerekli tüm ekipmanlar bulunmaktadır.

Etkili bir yangınla mücadele için  birleştirilen bu gelişmiş performans, ünitesi, Yakıt depoları , kimyasal alanlar  kazan daireleri,  hava limanları, sanayi siteleri, jeneratör odaları ve benzeri yüksek riskli alanlar için etkin söndürme çözümüdür.

 AFFF ve  AFFF-AR köpük konsantresi yapımı için uygundur.

bottom of page