top of page

Laser Yangın Algılama
Işın Tipi Beam Dedektörler

laser beam dedektör

Işın tipi beam  dedektör nedir ? 

Yangının oluşturduğu  dumanın  algılaması için kızılötesi ışınları kullanan yeni teknoloji yangın algılama cihazıdır.  Beam dedektör karşılıklı olarak duvara sabitlenen iki   ekipmandan  oluşur.  Bir duvarda bir detektör ve karşıda bir reflektör bulunur , Beam dedektör kızılötesi ışını açık bir alandan doğrudan  reflektöre gönderir.  Reflektör ışını geri gönderir . Boşlukta yükselen duman varsa, ışını yolculuğunda kesintiye uğrar , Beam dedektör geri dönen ışının durumuna göre yangını oluşturan dumanı tespit eder. 

 

Beam dedektör nerelerde kullanılır ?

Yüksek tavanlı ve geniş alanlarda etkin algılama , düşük altyapı ve işletme maliyetlerinden dolayı beam dedektör kullanılır . Depo , antrepo vb  alanlarda geleneksek noktasal tip optik duman dedektörlerinin  İşçilik , kurulum, kablolama ve bakımı zor  ve yüksek maliyetlidir.  Beam dedektörler daha  az maliyetle, geniş bir alanda etkin yangın algılama alanı sağlar.

 

Yüksek tavanlı ve noktasal tip optik duman dedektörlerinin  altyapısı , montajı , işletmesinin zor olduğu ve algılamayı geciktirecek etkilerin bulunduğu alanlar için ışın hüzmesinin karşıya gönderilmesi ve dönmesini takip eden yangın algılama çözümünü beam dedektör olarak tanımlayabiliriz.

Işın tipi beam dedektörleri tozlu , yüksek tavanlı , aşırı sıcak  ve kirli alanlarda klasik yangın algılama dedektörlerine  göre etkin ve işletilebilir yangın algılama çözümü olarak kullanılır. 

Beam Dedektör  uygulama alanları nerelerdir  ?

- Konferans ve Sergi Merkezleri 

- Alışveriş Merkezleri 

- Tarihi Binalar 

- Camiler 

- Müzeler 

- Yüksek Tavanlı alanlar  

- Üretim Tesisleri 

- Depolar 

- Hava alanları 

- Antrepolar 

- Hangarlar 

- Oteller lobileri 

- Spor ve Eğlence Merkezleri

Beam ( Laser Işın  ) Duman Dedektörü Türleri Nelerdir ? 

Optik Işın Duman Dedektörü ışık kararması prensibine göre çalışır.

Optik Işın Duman Dedektörü ışığa elemanı normal durumda Verici tarafından üretilen ışık görür.

Alıcı, toplam kararması yüzdesi dayalı önceden ayarlanmış bir hassasiyet seviyesine kalibre edilir.

Işın tipi laser beam dedektörlerinin  iki farklı  türü vardır.

Beam  Işın tipi  Duman Dedektörleri :

Beam dedektör seti verici ( TX ) ve alıcı ( RX )  ile 2 parçadan oluşmaktadır.  standartlara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte 12,5 x 100 Metreye kadar alanda yangın algılama ve  koruma önlemi olarak kullanılabilir.   

Verici TX enerji ile beslenir 24 vdc  EN 54 Standartlarına göre akülü güç kaynağı kullanılmalıdır. 

Verici ayrıca Yangın algılama sistemi alarm ve  hata bilgisinin aktarılması için ilgili input modülleri ile bağlantı sağlanır. 

Alıcı RX sadece 24 VDC ile beslenmesi yeterlidir. ayrıca bir bağlantı gerektirmez.

Yansıtıcı Işın Tipi Beam  Duman Dedektörleri :

Işın tipi beam dedektör seti Verici ( TX )  ve Alıcı ( RX ) üniteden oluşur . iletilen kızılötesi ışın geri yansıtıcı     ( prizma ) tarafından yansıtılan uzak 100 Metre kadar, bu birimin karşısında monte edilir. Alıcı ya Transceiver entegre veya zemin seviyesinde monte edilebilir bir kontrol ünitesine bağlanır.

Optik Işın Duman Dedektörlerine göre daha düşük kurulum maliyetleri ( 24 vdc güç ve kablolama sadece ana cihaza gereklidir )   12,5 x 100 mt ye kadar yangın algılama alanı ( standartlara göre koruma alanı değişiklik gösterebilir )

Işın Tipi Beam Duman Dedektörü fiyatları ?

Yüksek tavanlı ve uygunluğu teyit edilen  alanlarda  uygulanacak ışın tipi beam dedektörler  konvansiyonel dedektörlerin , altyapı ve işçilik maliyetleride  dikkate alındığında çok ekonomik ve daha yüksek performansı ile etkin algılama sağlamaktadır ve sistemler etkin ve işletilebilir olmaktadır. 

Beam dedektör bağlantı şeması  nasıldır ?

entegre edileceği merkezi sisteme göre farklılk gösterecektir. Konunu uzmanı tarafından projelendirilmelidir. Bir çok model EN 54 standartlarına ve gereklerine uygun UPS fonksiyonlu yedek akü beslemeli  220 / 24 VDC güç kaynağı ile çalışmaktadır. 

Duman , Beam , ısı  dedektörü kaç metrede bir konur ?

Duman dedektörüleri ,ışın tipi beam dedektör vb tüm yangın algılayıcılar için projeye özel analiz ve yerleşim gerekir .Bu ekipman yerleşimi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Tavan yüksekliği , Makina ekipman tipi , yoğunluğu , ortamın durumu , mimari yapı v.b kriterler dikkate alınarak işletmelere özel dizaynlar oluşmaktadır.  

Optik Duman Dedektörü nedir ?

fotoelektrik duman hücresine sahiptir.  Fotoelektrik hücrede alıcı ve verici ünite  bulunur. Normalde IR Led vericinin saçtığı kızılötesi ışıklar foto diyot alıcı üzerine düşmez.  Ancak yangın durumunda IR ışınları hücre içinde biriken duman  partiküllere çarpıp alıcının üzerine düşer bu durumda dedektör alarm oluşturur ve merkezi sisteme bilgiyi aktarır . 

Laser Beam  dedektörü nedir ?

Işının kesilme prensibine göre çalışan  duman algılamasında kullanılan dedektörler beam dedektör olarak tanımlanır. Işık demetini  ( beam ) gönderen ( transmitter ), ışın demetini alan (reciever) ve ışığı analiz eden kontrol ünitesinden meydana gelirler.

Laser , Işın Tipi Beam  Dedektörü Nerelerde Kullanılır  ?

Noktasal  tip duman algılayıcı dedektörlerin montajının zor olduğu , çevresel şartlardan olayı hatalı alarmın oluşabileceği çoğunlukla yüksek tavanlı ve geniş alanlarda uygulanır.  Bu seçim ve karar detaylı analizler sonrası uzmanlar tarafından verilir.

Gelişen teknoloji ile birlikte ışın tipi beam dedektörlerin görevini yapan yeni nesil akıllı kamera ile entegre laser algılayıcı dedektörler kullanılmaya başlanmıştır.  Akıllı beam dedektörler ile hatalı alarm ve işletmeye özel risklerin etkin şekilde algılanması sağlanabilmektedir. 

Beam dedektör ile ne kadarlık bir alanda yangın algılaması yapılabilir ? 

Beam tipi duman dedektörlerinin enlemesine algılama yarı çapı    620 cm 

beam dedektörü  enlemesine toplam 1240 cm alanı taramaktadır.

Beam dedektörlerin maksimum  100 metre uzunluğundan alanı algılayabildiği dikkate alındığında ; Beam  dedektörlerün maksimum algılama alanı 1240m²‘ dir.

Güncel yangın yönetmeliği ile bilgilerin doğruluğu teyit edilmelidir. 

Yeni teknoloji yangın algılama çözümleri için Platin Teknoloji uzmanlarından destek alabilirsiniz.

beam dedektör
beam dedektör
bottom of page