Image by carlos aranda

Laser Yangın Algılama Beam Dedektörler

Optik Işın Duman Dedektörü  "geniş alanda" duman algılamayı  sağlamak için kullanılır. Bunlar genellikle pratikdir. Geleneksek noktasal tip dedektör kurulum ve  işletmesinin zor olduğu ortamlarda kullanılır.  (kurulum, kablolama ve bakım)  Aynı zamanda az maliyetle, geniş bir alanda kapsama sağlar. Optik Işın Duman Dedektörleri de ideal yüksek tavanlı, tozlu ve kirli ortamlarda, yada aşırı sıcak ortamlar  karşılaşabilirsiniz

 

Tipik uygulamalar:

- Konferans ve Sergi Merkezleri 

- Alışveriş Merkezleri 

- Tarihi Binalar 

- Camiler 

- Müzeler 

- Yüksek Tavanlı alanlar  

- Üretim Tesisleri 

- Depolar 

- Havaalanları 

- Oteller ve Kumarhaneler 

- Spor ve Eğlence Merkezleri

Işın Duman Dedektörü Türleri: Optik Işın Duman Dedektörü ışık kararması prensibine göre çalışır. Optik Işın Duman Dedektörü ışığa elemanı normal durumda Verici tarafından üretilen ışık görür. Alıcı, toplam kararması yüzdesi dayalı önceden ayarlanmış bir hassasiyet seviyesine kalibre edilir. Öngörülen ve Yansıtıcı - Optik Duman Dedektörü Işın iki genel türü vardır.kullanılan tip montaj ve çevre koşulları ve kısıtlamaları tarafından dikte edilecektir.

Öngörülen Işın Duman Dedektörleri : Verici (TX) ve alıcı (RX) alanının her bir ucunda yüklü ayrı 100Metre kadar korunması gerekmektedir. Alıcı Denetim Birimi, zemin seviyesinde yüklü ikinci bir varlık elektriksel olarak bağlanır.Yansımalar geri Verici gitmek gibi Öngörülen Optik Işın Duman Dedektörleri kaçak yansıması daha az duyarlıdır.Sonuç olarak, Projeli Optik Duman Dedektörü Işın işletim ortamında sol dar boşluklar içinde çalışabilir. Buna ek olarak, Projeli Optik Duman Dedektörü Işın Verici ve Alıcı birimleri genellikle kompakt ve kolay "estetik" mimari tasarımlar içine kabul edilir.

Yansıtıcı Işın Duman Dedektörleri:Verici (TX) ve Alıcı (RX) bir ünite içinde yer alır. iletilen kızılötesi ışın geri yansıtıcı (prizma) tarafından yansıtılan uzak 100Metres kadar, bu birimin karşısında monte edilir. Alıcı ya Transceiver entegre veya zemin seviyesinde monte edilebilir bir kontrol ünitesine bağlanır. Yansıyan Optik Işın Duman Dedektörleri düşük kurulum maliyetleri (güç ve kablolama sadece Telsiz sonunda gerekli) ve sadece uyumlu hale getirilmesi Transceiver gerektirir az kablo kullanır.Ancak Yansıyan Optik Duman Dedektörü Işın yakın IR ışını yoluna yansıtıcı öğeler savunmasız olabilir. Reflektör geniş kabul açısı olduğu için, öngörülen Optik Duman Dedektörü Işın her iki ucunda olarak doğru hizalanması gerekmez.