top of page

 Beam Dedektör Nedir ?

beam dedektör nedir

Zor ve yüksek alanlarda yangın algılama çözümü olarak kullanılan beam dedektörler hakkında sıkça sorulara cevaplar 

Beam  dedektör nedir ?  Yangını erken aşamada ve etkin algılama amacı ile  genellikle büyük ve geniş alanlarda kullanılan bir yangın güvenlik cihazının adı Beam dedektördür.

Beam dedektörler, bir ışın veya lazer ışığı kullanarak yangın veya dumanın tespit edilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Yangın algılama beam dedektörleri, bir verici ve bir alıcı olmak üzere iki ana bileşenden oluşur. Verici, bir ışın veya lazer ışığı yayarak belirli bir alana doğru yönlendirir. Alıcı ise, vericiden yansıyan veya geçen ışığı algılayarak yangın veya dumanın varlığını tespit eder. Beam dedektörler yan  duvarlara monte edilir ve geniş bir alanda etkili bir şekilde çalışır. Yangın algılama beam dedektörleri, yangın güvenliği açısından önemli bir rol oynar ve erken uyarı sağlayarak yangının hızla kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Ayrıca, büyük ve yüksek tavanlı alanlarda kullanıldığından, geleneksel yangın dedektörlerine göre daha etkili bir şekilde çalışır. 

Beam dedektör nerelerde kullanılır ?

Yüksek tavanlı ve geniş alanlarda etkin algılama , düşük altyapı ve işletme maliyetlerinden dolayı beam dedektör kullanılır . Noktasal tip optik duman  veya ısı dedektörlerinin  İşçilik , kurulum, kablolama ve bakımı zor  ve yüksek maliyetlidir.  Beam dedektörler daha  az maliyetle, geniş bir alanda etkin yangın algılama alanı sağlanır.

 

Yüksek tavanlı ve noktasal tip  duman dedektörlerinin  altyapısı , montajı , işletmesinin zor olduğu ve algılamayı geciktirecek etkilerin bulunduğu alanlar için ışın hüzmesinin karşıya gönderilmesi ve dönmesini takip eden yangın algılama çözümünü beam dedektör olarak tanımlayabiliriz.

Beam dedektörler tozlu , yüksek tavanlı , aşırı sıcak  ve kirli alanlarda klasik yangın algılama dedektörlerine göre etkin ve işletilebilir yangın algılama çözümü olarak kullanılır. 

Beam Dedektör  uygulama alanları nerelerdir  ?

Klasik duman dedektörlerine işletme ve montaj süreçlerinde yükseklikten dolayı erişim zorluğu bulunan tüm kapalı , yüksek ve geniş hacimli alanlarda kulanılabilir. 

Beam Dedektörü Türleri Nelerdir ? 

Beam dedektörlerinin  üç farklı  türü vardır.

TX RX Işın tipi  beam dedektörler :

Reflektif yansıtıcılı  beam  dedektörler :

Yeni nesil akıllı ve laser destekli beam dedektörler 

Beam  dedektör fiyatları ?

Beam dedektörler aynı alanda noktasal tip dedektör ile yapılan algılama uygulamasına göre altyapı , kablolama , montaj ve ekipman maliyeti dikkate alındığında her zaman çok daha ekonomik maliyetlere etkin algılama çözümleri sunmak için kullanılmaktadır.  

Beam dedektör bağlantısı nasıl yapılır.  ?

Beam dedektör kablo bağlantısı entegre edileceği merkezi yangın algılama  sistemine  göre farklılık gösterecektir. Beam dedektör üzerinde alarm , arıza , hata alarm kontakları bulunmaktadır. Konunu uzmanı tarafından projelendirilmelidir. Bir çok model EN 54 standartlarına ve gereklerine uygun UPS fonksiyonlu yedek akü beslemeli  220 / 24 VDC güç kaynağı ile çalışmaktadır. 

Beam kaç metrede yüksekliğe monte edilir  ?

Beam dedektörlerinin  yerleşimi  konunun uzmanı tarafından TSE EN54 standartları ve markanın kendine has teknik özellikler dikkate alınarak  oluşturulan  projeye , analiz ve yerleşim dikkate alınmalıdır. 

Beam dedektör algılama alanı nedir ? 

Beam tipi duman dedektörlerinin enlemesine algılama yarı çapı    620 cm 

beam dedektörü  enlemesine toplam 1240 cm alanı taramaktadır.

Beam dedektörlerin maksimum  100 metre uzunluğundan alanı algılayabildiği dikkate alındığında ; Beam dedektörlerin maksimum algılama alanı 1240m² dir.

Güncel yangın yönetmeliği ile bilgilerin doğruluğu teyit edilmelidir. 

Kullanıcılar arasında laser dedektör , ışın dedektörü olarak adlandırılan beam dedektörler hakkında çok sorulan konuları yukarıdaki yazıda açıklama çalıştık , Olası sorularınız yeni teknoloji yangın algılama çözümleri için Platin Teknoloji uzmanlarından destek alabilirsiniz. 

bottom of page