top of page
sigara dumanı dedektörü
Sigara Dumanı Algılama ve Alarm Sistemi: Görüntü

Sigara ve Tütün Dumanı Algılama ve Alarm Sistemi

 İşyerinizde sigara içme alanları oluşturdunuz ve halen işletme içi alanlarda sigara dumanı kokusundan kurtulamadınız . Görünürde sigara içen yok , fakat sigara kokusu gözden uzak olan her yerde . Tütün tiryakilerini  wc , giyinme odaları v.b alanlarda  gizli saklı sigara içme alışkanlıklarından vazgeçirmek zor olacaktır.  

Peki emek ağırlıklı çalışan işletmeler  kuytu alanlarda sigara içilmesinden nasıl vazgeçirecek  kokudan ve sigara dumanının zararlarından nasıl kurtulacağız. sigara ve tütün  barındıran tüm ürünlerin dumanlarını algılayan çözümler  sunmaktayız.

 

Sıkça sorulan '' duman dedektörü sigaraya öter mi ? ''  sorusunun cevabı  . Duman dedektörünün algılayıcı yapısı gereği yangının oluşturan dumana karşı hassas olmasına rağmen tütün dumanı algılaması için  duman altı diye tabir edilen ortam oluşmadan algılama yapamayacaktır. Tiryakiler bu durumu test edip  geç algılama yaptığını tespit ettikten sonra duman dedektörü olan yerde sigara içme alışkanlıklarına devam etmektedirler. 

Hızlı ve erken sigara dumanı algılaması için çözüm '' Anti Tobacco '' tütün dumanı algılama ve alarm dedektörleridir.  

İşletmelerde tütün kullanım yasağına uyulmaması kaynaklı oluşan iş gücü kayıpları , sağlık ve yangın risklerinin kontrol altına alınmasını sağlayan sigara dumanı algılama çözümlerimiz ile risklerinizi minimize edebilirsiniz. 

 "Sigara dumanı algılama dedektörleri : Özellikle Tütün kullanılan ve  sigara ve benzeri ürünlerin yanması sonucu ortaya çıkan partikül ile dumanına  duyarlıdır. 

 

Bazı modellerinde seçilebilir hassasiyet seviyesi . farklı kurum ve kuruluşların gereksinimlerini karşılamak için imal edilmişlerdir. Tiyatrolardan sinema salonlarına, Otellerden fuar alanlarına Fabrikalardan endüstriyel tesislere ,Tekstil atölyelerinden kimyasal alanlara kadar tüm alanlarda personel ve ziyaretçilerinizin kontrolünüz dışındaki yasak alanlarda sigara kullanılmasının önlenmesi ve  sigara dumanının algılanması . sigara dumanının algılanması sonrası sesli olarak uyarılması sayesinde kontrol dışı sigara kullanımı sonucu oluşacak risklerin minimize edilmesi , caydırılması ve algılanması için kullanılmaktadır.

Sigara Dumanı Dedektörü   Genel  Özellikleri 
• Kolay kurulum ve bakım 
• Fotoelektrik algılama teknolojisi 

• Test fonksiyonu 
• Yüksek Tütün dumanı hassasiyeti 
• Uyarı sesleri  
• Birbirine bağlanabilir 
• İsteğe bağlı uzaktan göstergesi veya röle çıkışı 
•Garantili ve yüksek  kalite  ürünler ve  stabil çalışma  

Sigara Dumanı Dedektörü Kullanım Alanları 
• Fabrikalar 
• Yanıcı Parlayıcı madde tesisleri
• Otel , Pansiyon ve öğrenci yurtları 
• WC ve soyunma kabinleri
• Tekstil sektörü imalat ve depolama alanları 
 

Sigara Dumanı Dedektörünün Avantajlar 

• Erken ve etkin sigara  tütün dumanı algılama 
• Marka bağımsız mevcut alarm sistemleri ile entegrasyon 
• Kablolu ve kablosuz dedektör seçenekleri 

Sunulan iki farklı sigarada dumanı sensörü ile  tüm riskleri merkezi sistem ile takip edebilir. Kablosuz çözümler ile caydırabilirsiniz.

1. Merkezi sistem sigara dumanı algılama çözümleri 

2. Kablosuz ( Pil ile çalışan )  bağımsız sigara dumanı dedektörü çözümleri

Ürünlerimiz Tütün dumanı partikül yapısına uygun algılamak üzere dizayn edilmiştir . Sigara vb ürünlerin kullanımında ortaya çıkan dumanı algılamak sadece bu amaçlar için imal edilmiş sigara – tütün dedektörleri ile mümkündür. Diğer tüm yangın ve duman dedektörleri ile sigara dumanını algılanması için çok yoğun duman gereklidir. İşletmenize özel çözümler için PLATİN TEKNOLOJİ uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Örnek Uygulama ;
*Her bir  wc kabini için 1 er  ve lavabo alanları için  1 dedektör  kullanılması     , alanlar  içinde  bir  siren flaşör  ve  alan dışında bir  siren flaşör temini tavsiye edilmektedir. Standart tavan yüksekliklerindeki bir wc kabininde dumanın 2. Kez üflenmesi sırasında algılama yapılabilmektedir. İnsan burnu en hassas algılayıcıdır. Ortamda sigara kokusu duyuyorsanız dedektör mutlaka algılama yapacaktır. *Sistem algılama yaptığında kontrol panelinde hangi bölgeden ( erkek – bayan ) geldiği görülecek.  Algılama yapan dedektörün kırmızı ışığı aktif olacaktır . *Panel üzerinden yetkili anahtarı olan personel tarafından siren susturulabilecektir.Önemli olan dedektörün konumlandırıldığı alana dumanın ulaşmasıdır. Tavan yüksekliklerinin artması ,hava sirkülasyonu ve detektöre yakın konumdaki  ısı ve ışık kaynakları dedektörün algılama süresini arttırmaktadır.

sigara tütün dumanı algılama ve alarm
sigara dumanı dedektörü

Kablolama Yukarıdaki örnek çizimdeki gibi yapılmalı ve dedektör hattı  için JY ( st )Y   veya  JH( st )H Kablo kullanılmalıdır.

YASAK ALANLARDA SİGARA İÇMEK İÇİN HER YOLU ARAYAN TİRYAKİLER ARAMA MOTORLARI  ÜZERİNDEN AŞAĞIDAKİ ARAMALARI SIKÇA YAPMAKTADIRLAR


Yurt odasında sigara içsem dedektör ötermi ? 

Sevgili genç kardeşim sigara sağlığa zararlı biliyorsun . Kendi sağlığını düşünmesen bile arkadaşlarının sağlığı için bu alanlarda sigara  içmen doğru olmayacaktır.  Merkezi yangın algılama sistemi dumanı algılar ve gerçek yangın senaryosu işlemeye başlar ,Süreç binanın tahliyesine kadar gidebilir.  Bir çok arkadaşın bu durumdan dolayı rahatsız olacaktır. Bu vijdanı ve ahlaki bir sorumluluktur.

Fabrikada sigara içsem patron işten atar mı ?   

Sevgili işçi kardeşim senin bu işletmedeki çalışma amacın ailenin ve kendinin ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Dolayısıyla sağlığına zararlı olan sigarayı işletme içinde içecek yer aramak yerine bırakmayı denemeni tavsiye ederiz. Birde  bir çok yangının sigara kaynaklı oluştuğunu dikkate almanı tavsiye ederiz. 

         
AVM Tuvaletinde sigara içsem yakalanır mıyım ?

Bu ve benzeri genel kullanıma açık alanlarda sizden sonra burayı kullanacak kişilerin sigara içen kadar dumandan etkileneceği gerçeğini dikkate almanız önemlidir. 


Kapalı alanda Sigara içmenin cezası nedir ?

Burada önemli olan kapalı alanda sigara içmenin önlenmesidir. Bu konuda hassasiyet göstermeniz değerlidir. 


Plaza içinde yangın merdiveninde sigara içsem dedektör ötermi ?

Yangın merdivenleri acil durumda tahliye içindir. Bu alanlarda sigara içilmesi oluşan duman ve kokunun tüm binayı sarmasına , kapının kullanımı sonucu güvenlik zaafiyetine  ve olası hatalı alarmların oluşmasına sebebiyet verebileceğini dikkate almanızı tavsiye ederiz. 


Dedektör nasıl iptal olur ?

Binalarda can ve mal güvenliği için kurulmuş herhangi bir dedektör v.b cihazın yerinden sökülmesi , devre dışı bırakılması , sabote edilmesi , düzenli  bakımlarının yapılmaması sonucunda oluşacak tüm can ve mal kayıplarından yasal olarak sorumlu olmanız demektir. 

Hassas sigara dumanı dedektörü var mı ?

Sigara dumanı dedektörü adı üzerinde tütünün yanması sonucu ortaya çıkan dumana özel dizayn edilmiştir. Hassasiyetini şu şekilde açıklayabiliriz. Burnunuz ile kokuyu duyuyorsanız ve dumanın dedektöre ulaşmasına engel bir durum yoksa hızlıca algılama yapacaktır. 

Hastanede sigara içsem alarm çalar mı ?

Sevgili kardeşim hastaneye adı üzerinde şifa bulmaya gidilir. Ya şifa bulmak yada bulmaya çalışan bir hastaya yardım için oradasın . Sigaranın zararları ortada iken içecek yer aramak yerine bırakmayı denemenizi tavsiye ederiz.

 

Kapalı alanda sigara dumanına ve kokusuna  çözüm nedir ?

Koku gidericiler , Hava temizleme cihazları , Temizlik malzemeleri ne kullanırsanız kullanın sigara kokusu sinenen alandan kokunun giderilmesi mümkün değildir.  Sigara dumanı ve kokusuna en doğru çözüm sigara kullanımının önlenmesidir. Sigara İçilmez ise koku olmaz  !


Sigara dumanı yangın alarmını çalıştırır mı ?

Kaynağı ne olursa olsun . Tüm dumanlar yangın alarmını çalıştırır. Duman ulaşmasın diye kapatmaya çalışmak , engellemek için çaba sarf etmek sonuçları itibari ile ahlaki  ve yasal suçtur.

bottom of page