sigara dumanı.png
 

Sigara Dumanı Algılama ve Alarm Sistemi

Sigara Tütün vb yasak ve sağlığa zararlı  ve işletmelerin içinde kullanımı risk oluşturucak tütün barındıran tüm ürünlerin dumanlarını algılayan çözümler  ve alarm Dedektör çözümleri sunmaktayız.

 

Sıkça sorulan '' duman dedektörü sigaraya öter mi ? ''  sorusunun cevabı  . Duman dedektörünün algılayıcı yapısı gereği yangının oluşturan dumana karşı hassas olmasına rağmen tütün dumanı algılaması için  duman altı diye tabir edilen ortam oluşmadan algılama yapamayacaktır. Tiryakiler bu durumu test edip duman dedektörü olan yerde sigara içme alışkanlıklarına devam etmektedirler. 

Hızlı ve erken sigara dumanı algılaması için çözüm '' Anti Tobacco '' tütün dumanı algılama ve alarm dedektörleridir.  

 

İşletmelerde tütün kullanım yasağına uyulmaması kaynaklı oluşan iş gücü kayıpları , sağlık ve yangın risklerinin kontrol altına alınmasını sağlayan sigara dumanı algılama çözümlerimiz ile risklerinizi minimize edebilirsiniz. 

 "Sigara dumanı algılama dedektörleri : Özellikle Tütün ve  sigara dumanına  duyarlıdır. 

 

Bazı modellerinde seçilebilir hassasiyet seviyesi . farklı kurum ve kuruluşların gereksinimlerini karşılamak için imal edilmişlerdir. Tiyatrolardan sinema salonlarına, Otellerden fuar alanlarına Fabrikalardan endüstriyel tesislere ,Tekstil atölyelerinden kimyasal alanlara kadar tüm alanlarda personel ve ziyaretçilerinizin kontrolünüz dışındaki yasak alanlarda sigara kullanılmasının önlenmesi ve  sigara dumanının algılanması . sigara dumanının algılanması sonrası sesli olarak uyarılması sayesinde kontrol dışı sigara kullanımı sonucu oluşacak risklerin minimize edilmesi , caydırılması ve algılanması için kullanılmaktadır.

Ürün Genel  Özellikleri 
• Kolay kurulum ve bakım 
• Fotoelektrik algılama teknolojisi 
• Test fonksiyonu 
• Yüksek Tütün dumanı hassasiyeti 
• Uyarı sesleri  
• Birbirine bağlanabilir 
• İsteğe bağlı uzaktan göstergesi veya röle çıkışı 
•Garantili ve yüksek  kalite  ürünler ve  stabil çalışma  

Kullanım alanları 
• Fabrikalar 
• Yanıcı Parlayıcı madde tesisleri
• Otel , Pansiyon ve öğrenci yurtları 
• WC ve soyunma kabinleri
• Tekstil sektörü imalat ve depolama alanları 
 

Avantajlar 

• Erken ve etkin sigara  tütün dumanı algılama 
• Marka bağımsız mevcut alarm sistemleri ile entegrasyon 
• Kablolu ve kablosuz dedektör seçenekleri 

Sunulan iki farklı çözüm ile tüm riskleri merkezi sistem ile takip edebilir. Kablosuz çözümler ile caydırabilirsiniz.

1. Merkezi sistem çözümleri

2. Kablosuz ( Pil ile çalışan ) çözümler 

Ürünlerimiz Tütün dumanı partikül yapısına uygun algılamak üzere dizayn edilmiştir . Sigara vb ürünlerin kullanımında ortaya çıkan dumanı algılamak sadece bu amaçlar için imal edilmiş sigara – tütün dedektörleri ile mümkündür. Diğer tüm yangın ve duman dedektörleri ile sigara dumanını algılanması için çok yoğun duman gereklidir. İşletmenize özel çözümler için PLATİN TEKNOLOJİ uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Örnek Uygulama ;
*Her bir  wc kabini için 1 er  ve lavabo alanları için  1 dedektör  kullanılması     , alanlar  içinde  bir  siren flaşör  ve  alan dışında bir  siren flaşör temini tavsiye edilmektedir. Standart tavan yüksekliklerindeki bir wc kabininde dumanın 2. Kez üflenmesi sırasında algılama yapılabilmektedir. İnsan burnu en hassas algılayıcıdır. Ortamda sigara kokusu duyuyorsanız dedektör mutlaka algılama yapacaktır. *Sistem algılama yaptığında kontrol panelinde hangi bölgeden ( erkek – bayan ) geldiği görülecek.  Algılama yapan dedektörün kırmızı ışığı aktif olacaktır . *Panel üzerinden yetkili anahtarı olan personel tarafından siren susturulabilecektir.Önemli olan dedektörün konumlandırıldığı alana dumanın ulaşmasıdır. Tavan yüksekliklerinin artması ,hava sirkülasyonu ve detektöre yakın konumdaki  ısı ve ışık kaynakları dedektörün algılama süresini arttırmaktadır.

sigara tütün dumanı algılama ve alarm
sigara dumanı dedektörü

Kablolama Yukarıdaki örnek çizimdeki gibi yapılmalı ve dedektör hattı  için JY ( st )Y   veya  JH( st )H Kablo kullanılmalıdır.

YASAK ALANLARDA SİGARA İÇMEK İÇİN HER YOLU ARAYAN TİRYAKİLER ARAMA MOTORLARI  ÜZERİNDEN AŞAĞIDAKİ ARAMALARI SIKÇA YAPMAKTADIRLAR
Yurt odasında sigara içsem dedektör ötermi ?
Fabrikada sigara içsem patron işten atarmı ?             
AVM Tuvaletinde sigara içsem yakalanırmıyım ?
Kapalı alande Sigara içmenin cezası nedir ?
Plaza içinde yangın merdiveninde sigara içsem dedektör ötermi ?
Dedektör nasıl iptal olur ?
Hassas sigara dumanı dedektörü var mı ?
Hastanede sigara içsem alarm çalar mı ?
Sigara dumanı yangın alarmını çalıştırır mı ?