top of page
ziton

İngiltere merkezli lider yangın algılama , alarm ekipmanları geliştiricisi ve üreticisi Ziton dur. Ar-ge çalışmaları ile sektöre birçok yenilik getirmiştir. Yangın alarm  paneli , Tekrarlayıcı , optik , sıcaklık , gaz  algılama  dedektörleri  , uyarı siren ve flaşörleri , ihbar butonları vb  yangın güvenliği ekipmanları üretir. 

Ziton Yangın Algılama , İhbar  ve Alarm Sistemleri

Ziton fire alarm markası ile başka markalar neden yan yana  yazılır  ?

Ziton Yangın algılama sektöründeki yenilikleri, piyasada giderek artan değerinden ötürü yatırımcı şirketler tarafından satın alınmıştır. Bu durum, sektördeki büyük şirketlerin dikkatini çekmiş ve bu alandaki faaliyetlerini genişletmelerine neden olmuştur. Özellikle General Electric (GE) , United Technologies Corporation (UTC) ve son olarak KIDDE  gibi dev şirketler, yangın algılama sektöründeki potansiyeli fark ederek bu alana yatırım yapmışlardır.

 

GE, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olup, elektronik ve bankacılık sektörlerinde faaliyet göstermektedir. GE'nin bünyesine geçen Ziton, ABD merkezli uçak motorları, helikopterler, ısıtma, havalandırma ve soğutma, yakıt hücreleri, asansörler ve yürüyen merdivenler, yangın ve emniyet sistemleri, bina sistemleri ve endüstriyel ürünler üreticisi UTC tarafından satın alınmıştır. Bu birleşme, Ziton'un sektördeki liderliğini arttırmasına olanak sağlamıştır.

Ziton, son olarak ısıtma, iklimlendirme ve soğutma endüstrilerinde küresel faaliyetlerine devam eden Carrier grubuna dahil olmuştur. Böylece, Carrier Ziton olarak faaliyetlerine uzun bir süre devam  edip gelişmeye devam ettikten sonra Ziton markasındaki potansiyeli keşfeden KIDDE yatırımı ile daha da büyümeye devam etmektedir. Bu birleşmeler, sektördeki rekabeti arttırmış ve müşterilere daha geniş bir ürün yelpazesi sunulmasını sağlamıştır.

 

Ziton adresli yangın algılama  sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop hatlarına bağlanabilir optik, ısı ve kombine yangın algılama dedektörleri, input ve output modülleri, ihbar butonları ve adreslenebilir sirenler bulunmaktadır. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Her bir loop hattına 127 adet adresli yangın algılama ekipmanı bağlanabilmektedir. Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde yazılımsal bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı adresleme yazılımı sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir.

Aynı grubun  yangın algılama markalarından Ziton, Kilsen, Aritech Serisi yüksek teknoloji ekipmanlarının Türkiye geneli sistem çözümlerini Platin Teknoloji ve distribütörler ile sektörde 20 yılı aşkın süredir projelendirme ve uygulama tecrübesine sahip mühendisler ve teknik ekipleri tarafından sağlanmaktadır. Bu sayede, müşterilere kaliteli ve güvenilir yangın algılama sistemleri sunulmaktadır.

Türkiye'de yangın algılama sektöründeki bu gelişmeler, sektörün daha da büyümesine ve gelişmesine olanak sağlamaktadır. Yatırımcı şirketlerin bu alana olan ilgisi, sektördeki rekabeti arttırmakta ve müşterilere daha iyi hizmet sunulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, yangın algılama sektöründeki yenilikler ve birleşmeler, sektördeki geleceğin parlak olduğunu göstermektedir.

 

Adresli yangın algılama sistemlerininde Ziton ürünlerinin avantajları

1- İnteraktif Adresli sistemlerde alarm ,arıza v.s bilgilerin geldiği dedektörün bulunduğu yerin net bilgisine ulaşılabilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde bölge ( kat ) bilgisi gelmektedir. Dedektörün net yeri içi bölgenin kontrol edilmesi gereklidir.

2- Adresli sistemlerde  dedektörlerin alarm, hata, kayıp, arıza, kalibrasyon bilgileri panel üzerinden noktasal olarak görülmektedir.

3- Adresli sistemlerde herbir kablo hattı üzerinden 127 ekipman çalıştırılabilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde bu sayı 20 - 25  dedektör ile sınırlıdır.

4- Adresli sistemlerde kablolama hattındaki problemde sistem çalışmaya devam etmekte olan problemin nerede olduğu hakkında bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır.Konvansiyonel sistemlerde hattın kopuk olduğu yerden sonraki kısmı tamamen devre dışı kalmaktadır.

5- Adresli sistemlerden input modül, output modül , siren modülü v.b ekipmanlar loop hattı üzerinden çalışabilmektedir. Konvansiyonel sistemlerde panel üzerinden genel alarm ve hata bilgileri alınabilmektedir.

6- Adresli sistemlerde yangın anında devreye girecek geniş kapsamlı  alarm senaryoları uygulanabilmektedir

Özetle Büyük ve orta ölçekli projelerde modüler yapısı ve teknolojisi sayesinde düşük altyapı , işletme ve ilkyatırım  maliyetleriyle çözümler sunmaktadır.

ZP3 Ziton Serisi Network Kontrol Panelleri

ZP3 kontrol panelleri  birbirleriyle network olabilen, her biri 127 x  XX  adet adreslenebilir cihaz destekleyen 1, 2 ve 4 loop kapasiteli ZP3 serisi yangın alarm panellerine sahiptir. Ziton ZP3 yangın alarm panelleri hem  ZX serisi algoritma tabanlı, interaktif hem de ZP serisi analog adreslenebilir saha elemanlarıyla uyumludur. Bu paneller orta ve büyük ölçekli sistemler için gerekli network haberleşmesini yerine getirecek arabirimlerine, fiberoptik ve IP tabanlı haberleşme imkânlarına da sahiptir. ZP3 kontrol panelleriyle uyumlu tekrarlama panelleri, bilgisayarlı grafik izleme yazılımları ve otomasyon sistemlerine entegrasyon için kullanılan arabirimler de opsiyonel olarak sunulmaktadır. Panellere eklenebilecek kartlarla ilave giriş/çıkış devreleri oluşturulabilmekte, panel tipi printerler bağlanabilmektedir.

 

Ziton MODULA Stand-Alone Kontrol Panelleri

MODULA serisi kontrol panelleri 1 loop’tan başlayarak 8 loop’a, toplamda 1016 adres kapasitesine kadar modüler olarak genişleyebilecek yapıdadır. Aynı zamanda 48 zona kadar konvansiyonel algılama devrelerini de desteklemektedir. ZP serisi olarak adlandırılan analog adreslenebilir saha elemanları ile uyumludur. Geniş LCD ekranı, alarm zon ledleri ve kolay programlama alternatifleri ile orta ve küçük ölçekli uygulamaların her türlü yangın algılama ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılamaktadır.

 

Çok Sensörlü Algoritma Tabanlı, İnteraktif Yangın Dedektörleri

ZX 832 algoritma tabanlı, interaktif yangın dedektörleri sahip oldukları mikroişlemci ve algoritmaları kullanarak sensörlerinden gelen duman ve sıcaklık seviyesine bağlı olarak alarm kararını üretirler. ZX832 Dedektörler alarm kararını tamamen kendi bünyelerinde üreterek, herhangi bir analog değerin panele gönderilmesi ve orada değerlendirilmesine ihtiyaç duymazlar. Kullanılan algoritmalar sayesinde hatalı alarmlar engellenmekte ve olası gerçek alarmlar daha hızlı tespit edilebilmektedir.

Tek ve Çok Sensörlü Ziton Analog Adreslenebilir Yangın Dedektörleri

ZP3   ve MODULA  Ziton kontrol panelleriyle uyumlu, optik duman ve iyonizasyon duman dedektörlerinin yanısıra optik duman ve sıcaklık sensörleriyle kombine edilmiş çok sensörlü detektörler ile hem sabit sıcaklık hem de sıcaklık artış hızı olarak programlanabilen noktasal sıcaklık dedektörlerine sahiptir. Dedektörler tarafından ölçülen analog değerler kontrol paneline algılama hatlarıyla sürekli gönderilmekte ve alarm, arıza durumlarına kontrol panellerinde yüklü algoritmalar vasıtasıyla karar verilmektedir.

 

Adreslenebilir Ziton  Giriş, Çıkış ve Denetim Modülleri

Konvansiyonel tip dedektör ve butonların adreslenebilmesi, fan ve damper gibi duman kontrol cihazlarının, sprinkler sistemlerinin alarm ve arıza sinyallerinin izlenmesi için izleme amaçlı modüllerinin yanı sıra, sesli/ışıklı alarm cihazları, sesli tahliye sistemleri, duman kontrol cihazlarının ve diğer bina kontrol sistemlerinin belirlenmiş yangın senaryolarına uygun olarak aktivasyonu için gerekli çıkış modülleri ve kısa devre izolatör modülleri analog adreslenebilir ürün grubu içinde yer almaktadır. Ziton modülleri pano içi ray montajına uygun olarak özel dizayn edilmiştir, küçük boyutlarıyla tesisat ve montaj kolaylığı sağlamaktadır.

Adreslenebilir Sesli / Işıklı uyarı ikaz Cihazları

Adreslenebilir sesli/ışıklı alarm cihazları ZP3 ve MODULA kontrol panellerinin adreslenebilir loop hatlarıyla uyumludur. Düşük akım tüketimine karşın yüksek ses üretme kapasitesine sahip adreslenebilir bu cihazlardan 124 tanesi dedektör ve modüller ile birlikte aynı loop hattına bağlanabilir ve yeterli düzeyde ikaz işlemlerini gerçekleştirebilirler.  Bu cihazların en önemli özelliklerinden biri bireysel olarak aktif edilebilmelerinin yanı sıra besleme için ayrıca kablo ihtiyacı göstermemesidir.  Adreslenebilir ikaz cihazları içlerindeki test mikrofonu sayesinde self-test işlemlerini de kendi başlarına yapabilmektedirler.

Kendinden Emniyetli Ziton Dedektör, Buton ve Modüller

Yanıcı, patlayıcı malzemelerin bulunduğu endüstriyel ortamlarda güvenli bir şekilde yangın algılaması yapmak için tercih edilecek yöntemlerden biri de Kendinden Emniyetli (IS) cihazlar kullanılarak yapılacak uygulamalardır.   ZP3 ve MODULA serisi panellerin adreslenebilir loop hatlarına bağlanabilen arabirimleri, galvanik bariyer, kendinden emniyetli tek ve çok sensörlü dedektörler, buton ve giriş modüllerinden oluşan tam bir ürün grubunu sunmaktadır. Kendinden emniyetli bariyer, dedektör ve sesli/ışıklı ikaz cihazları ia sınıfı patlayıcı ortamlar için alınmış ATEX sertifikasına sahiptir.

utc ziton yangın algılama

Ziton Yangın Algılama ve Alarm Ürün yelpazemiz 

 • ZP720-3 Analog Adreslenebilir Sıcaklık Dedektörü

 • ZP720-3P Analog Adreslenebilir Sıcaklık Dedektörü

 • ZP730-2 Analog Adreslenebilir Optik Duman Dedektörü

 • ZP730-2P Analog Adreslenebilir Optik Duman Dedektörü

 • ZP732-2 Analog Adreslenebilir Optik Duman ve Sıcaklık Dedektörü

 • ZP732-2P Analog Adreslenebilir Optik Duman ve Sıcaklık Dedektörü

 • ZX832 Algoritma Tabanlı İnteraktif Optik Duman ve Sıcaklık Dedektörü

 • ZX832-3P Algoritma Tabanlı İnteraktif Optik Duman ve Sıcaklık Dedektörü

 • ZP7-IB İzolatörlü Tip Dedektör Soketi

 • ZP7-IB-P İzolatörlü Tip Dedektör Soketi

 • ZP7-RB1 Röleli Tip Dedektör Soketi

 • ZP7-SB1 Sıva-üstü Tip Dedektör Soketi

 • ZP7-SB1-P Sıva-üstü Tip Dedektör Soketi

 • Z-RL4 Paralel İhbar Lambası

 • ZP755B-2P Analog Adreslenebilir Buzzerli Detektör Soketi - 90dBA, Beyaz

 • ZP-755B-2W Analog Adreslenebilir Buzzerli Detektör Soketi - 90dBA, Beyaz

 • ZP755BV-3 Analog Adreslenebilir Soket Tipi Siren - Flaşör, 90dBA, Beyaz

 • ZP755-COV-R ZP755B Serisi Soket Tipi Sirenler için Kapak, Kırmızı

 • ZP755-COV-W ZP755B Serisi Soket Tipi Sirenler için Kapak, Beyaz

 • FDD710 Kanal Tipi Duman Dedektörü Muhafazası, Tek Borulu

 • FDD710LP FDD710 için Uzatma Borusu, 1,5m

 • FDD710MB FDD710 için Montaj Braketi, Düzgün Olmayan Kanal Biçimleri için

 • ZITON Adreslenebilir Yangın İhbar  Butonları

 • ZP785-3 Analog Adreslenebilir Yangın İhbar Butonu

 • Z-CPSB-1 ZP785-3 için Sıva-üstü Montaj Kutusu

 • ZP787-3 Harici Tip Analog Adreslenebilir Yangın İhbar Butonu

 • ZITON Adreslenebilir İzleme ve Kontrol Modülleri

 • A45E-2 Analog Adreslenebilir Minyatür Kontak Denetim Modülü

 • A50E-2 Analog Adreslenebilir Minyatür Röle Modülü

 • A51E-2 Analog Adreslenebilir Minyatür Röle Modülü, 220V

 • A60E-2 Analog Adreslenebilir Minyatür İzolatör Modülü

 • A70E-2 Analog Adreslenebilir Konvansiyonel Zon Denetim Modülü

 • ZP752-2 Analog Adreslenebilir Sesli/Işıklı Alarm Kontrol Modülü

 • ZITON Adreslenebilir Sesli ve Görsel Alarm Cihazları

 • ZP-755HA-2P Analog Adreslenebilir Elektronik Siren, 102dBA, Beyaz

 • ZP-755HA-2R Analog Adreslenebilir Elektronik Siren, 102dBA, Kırmızı

 • ZP-755HA-2W Analog Adreslenebilir Elektronik Siren, 102dBA, Beyaz

 • ZP-755HAV-2R Analog Adreslenebilir Elektronik Siren - Flaşör, 102dBA, Kırmızı

 • ZP-755HAV-2W Analog Adreslenebilir Elektronik Siren - Flaşör, 102dBA, Beyaz

 • ZP755R-2R Analog Adreslenebilir Oda Tipi Siren, 90dBA, Kırmızı

 • ZP755R-2W Analog Adreslenebilir Oda Tipi Siren, 90dBA, Beyaz

 • ZP755V Analog Adreslenebilir Flaşör

 • ZP755V-P Analog Adreslenebilir Flaşör

 • ZP755W-2R Analog Adreslenebilir Harici Tip Siren, Kırmızı

 • ZP755WV-2R Analog Adreslenebilir Harici Tip Siren - Flaşör, Kırmızı

 • SPB-2R ZP755-2 ve 3 Serisi Analog Adreslenebilir Siren - Flaşörler için Soket, Kutup Beyazı

 • SPB-2R ZP755-2 ve 3 Serisi Analog Adreslenebilir Siren - Flaşörler için Soket, Kırmızı

 • Tüm Türkiye Geneli UTC Ziton Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Çözümleri Platin Teknoloji'de .

bottom of page