top of page

Yüz Tanıma Ve Eşkal  Tespit Yazılımlar

yüz tanıma

Yüz özellikleri bireylerin parmak izleri gibi doğuştan sahip oldukları, onları diğer insanlardan farklı ve eşsiz kılan çok önemli ayırt edici özellikler olarak nitelendirilmektedir. Sadece tek yumurta ikizlerinde bu ayırt edicilik ortadan kalkar. Yüz tanıma yazılımlarının temeli mevcut yüzlerin görüntülerinden o yüzle ait bir takım karakteristik ve özelliklerin sistem tarafından otomatik olarak yakalanmasına ve karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Bu teknolojinin en önemli özelliği uygulandığı alanda arzu edilen güvenliği kimseye stres veya rahatsızlık yaşatmadan sağlayan bir teknoloji oluşudur. Mevcut sistemler ile alınacak video görüntülerindeki insan yüzleri bu yazılımlar ile otomatik olarak algılanmakta ve takip edilebilmektedir.

 Dolayısıyla bireyler olağan  hareketliliği sürdürürken kendileri ile ilgili güvenlik araştırması yapılabilmekte ve herhangi bir rahatsızlık yaratılmamaktadır. Yüz tanımlama teknolojisinde farklı yöntemler veya yaklaşımlar kullanılmakta, seçilecek olan uygulamanın başarısını ise seçilen yöntemin veya yaklaşımın kalitesi belirlemektedir.

Platin Teknoloji uzmanları mevcut güvenlik kamerası sisteminize entegre edebileceğiniz yüz tanıma teknolojisi ile eşkal tespiti ve raporlaması yapabileceğiniz ve bu sayede risklerinizi minimize edeceğiniz yazılımlar sunmaktadır. 

Geçtiğimiz yıllarda müşterilerimiz için geliştirdiğimiz çözümler Alman Cognitec firmasının FaceVACS® sistem teknolojisi temelinde tamamen sizlerin gereksinimleri doğrultusunda, uzman kadromuzca şekillendirilmiştir. . FaceVACS® 1996 yılından beri dünyanın birçok yerinde birçok devlet ve kuruluşun hizmetinde başarı ile kullanılmaktadır. 2002 yılında Avustralyanın Sydney Uluslarası Havalimanı na kurulan otomatik sınır kontrol sistemi gibi bu yazılımı temel alan sistem uygulamaları, güvenlik birimlerinin hizmetinde, gelecek teknolojileri ile bugünün giderek artan güvenlik gereksinimlerini etkin ve hesaplı şekilde karşılamaktadır. Son dönem projelerimizde mevcut çözüme ek Rusya merkezli TRASSIR markalı yazılımları alternatif olarak sunmaktayız.

Şüpheli Belirleme ve Takip  Otomasyonu:

Otomatik yüz tanıma sistemi ile belirli bir mekanda (bina tesis vs.) bulunan kişiler arasından şüpheli şahıslar otomatik olarak tespit edilebilmektedir. Sistem mekanı sıklıkla kullanan ve tanınan (tesisi hangi sebeple ziyaret ettiği belli olan) kişileri (örneğin müşteri, kargo, yemek şirketi görevlisi vb.) beyaz listede, tesisi hangi sebeple ziyaret ettiği anlaşılmayan ve sık karşılaşılan kişileri de kara listede tutar. Bu noktada sistem kara listedeki kişiler tesis bina veya çevresindeki alanlarda dolaştıklarında güvenlik sorumlusunu (operatörü) alarma geçirerek bu kişilerin tesis ve çevresinde bulunma sebeplerinin güvenlik birimince aydınlatılması sağlanır. Uygulamalarımızda kurumlardan gelebilecek taleplere göre belirli sürede yapılan ziyaret sayısı sıklığı parametresi bazında şüpheli kişi tanımı yapılabilmektedir.

Aranan Şahısların Takibi / Stadyum Güvenliği:

  Otomatik yüz tanıma sistemlerimizin, önemli bir uygulama alanı aranılan şahısların takibi otomatik yüz tanıma uygulamasıdır. Bu yazılım ile aranan şahısların veri tabanında kayıtlı yüzlerini güvenlik kameralarındaki video görüntüleri ile anında karşılaştırarak güvenlik birimlerine otomatik olarak alarm vermektedir. Bu amaçla sistemimiz stadyum vb. yapıların giriş noktalarına veya geniş açı lensleriyle büyük alanları görebilecek noktalarına yerleştirilen güvenlik kameralarının yakaladığı görüntülerdeki insan yüzlerini otomatik olarak belirleyerek veri tabanını sorgular. Yakalanan benzerlik belirlenen sınırın üzerindeyse bu yüzler canlı görüntüler ile karşılaştırılmak üzere güvenlik kamerası monitörü üzerinde güvenlik biriminin dikkatine sunulur. Son karar operatöre aittir. Ayrıca sistemlerimizde gerçekleşen her olayın kaydı tutulmakta, saat ve kamera yeri bilgileriyle birlikte arşivleme yapılmaktadır.

 

Genel Teknik Özellikleri:

- Video görüntülerinden otomatik olarak insan yüzlerini yakalama ve takip olanağı sunar.

- Kalabalık alanlarda birden fazla yüzü aynı anda yakalama ve takip olanağı sunar.

- Kameralı güvenlik sistemleri ile entegrasyonu kolaydır.

- IQEye3® tipi entegre yüz yakalayıcı kameraları desteklemektedir.

- Aranılan kişi bulunduğu anda kamera monitörlerinde görüntüleme özelliğine sahiptir.

- Operatöre, görüntüdeki şahısa benzeyen aranılanların sayısını sınırlama ve benzerlik yüzdesini tanımlama / ayarlama imkanı sunar. Tarayıcı ile fotoğraftan sisteme kişi kaydı yapabilmektedir.

- Eski video görüntülerinden sisteme kişi kaydı yapabilmektedir.

- Kaydedilmekte olan video görüntüsünden sisteme kişi kaydı yapabilmektedir.

- Bilgisayardaki fotoğraf veri bankalarından sisteme kişi kaydı yapabilmektedir.

Personel Takibi Otomasyonu:   FaceVACS-Entry personel takibi otomasyonu giriş-çıkış güvenliği personel takibi otomasyon sistemi halen kullanımda olan sıradan güvenlik sistemlerini yüz tanıma teknolojisi ile güçlendiren ve suistimalleri minimuma indirgeyen bir uygulamadır. 
 

Bilindiği üzere mevcut sistemlerde zaman zaman çeşitli suistimaller yaşanabilmekte, güvenlik birimleri ise bu suistimalleri kontrol altına almakta güçlükler yaşamaktadır. Yüz tanıma sisteminin entegre edildiği bir giriş-çıkış noktasında başkasının kimliği ile giriş yapma veya giriş yaparken kimlik okutmama gibi sorunlar yaşanmayacaktır. Yüz tanıma kullanan bir uygulama kişinin kimliği ve onun ayrılmaz bir parçası olan yüzünü veri tabanından sorgulamak suretiyle bir bütün olarak algılar ve farklı kimlikle farklı kişilerin geçişi gibi durumunda güvenlik birimlerini alarma geçirir. 

Sistemin aynı zamanda belirli bir alandaki tüm yüzleri yakalayacak şekilde yapılandırıldığı uygulamalarda, kişilerin kartsız geçişi dahi herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaratmamakta, zira sistem belirli bir kapıdan giriş yapan tüm yüzleri veri tabanından bir saniyeden kısa sürede sorgulamakta ve gerekli durumlarda güvenlik birimlerini alarma geçirmektedir. Aynı zamanda gerçekleşen tüm giriş çıkışlar geçmişe dönük olarak kayıt altına alınabilmekte ve kusursuz bir şekilde belgelenebilmektedir.

 

Özellikleri:

- Sahteciliğe karşı mücadelede gerçek zamanlı uyarı sağlayan mükemmel bir araçtır.

- Kanıtlanmış ve üstün FaceVACS® teknolojisini kullanır.

- Bir saniyeden kısa süren işlem süresi ile etkin bir sistemdir.

- Mevcut geciş kontrol ve personel takip sistemleri ve yazılımları ile entegrasyonu kolaydır.

yüz tanıma eşkal tespit
yüz tanıma kamera
bottom of page