top of page
olay analizli kamera

Görüntü ve Olay Analiz Yazılımları

 

Kamera sistemlerine ihtiyaçların artması, kullanılan mekanlardaki hacimlerin büyüklüğü dolayısıyla projelerde yüksek adetlerde kamera kullanılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Kameraların insan gözüyle izlenmesi ve görüntülerin yorumlanması her zaman  mümkün olmayacaktır. Bu ihtiyaçlardan dolayı görüntüleri yorumlayıp daha önceden belirlenen senaryoların çalışmasını sağlayan görüntü -olay analiz yazılımları ile çözümler sunmaktayız.

Görüntü – Olay Analiz yazılımları  algoritmalarında görüntüler aynı anda  hem canlı  izlenir  ve yazılım ayrıca  olayları yorumlar ve senaryoları çalıştırır. Yazılım 7 / 24  365 gün kesintisi tüm ortam şartlarında çalışır. .İlave  İnsan gücüne ve konsantrasyonun ihtiyaç duymaz . 

 

Görüntü Analiz Yazılımlarının Kullanım Alanları: 

Ulaştırma ve Lojistik Alanları: Potansiyel tehditleri izlemek ve tesis içi - dışı, taşıt ve araç trafiğinin takibi, riskli alanlara kontrolsüz girişleri, bina içi başıboş dolaşmaları, bina içi engelleri aşarak gelen saldırıları, kontrolsüz duran nesneleri, kural yön ve çevre ihlallerini  izleyerek güvenlik önlemlerinin ve tesis içi kazaların azaltmaya yardımcı olur.

 

Kentsel Hafif Raylı Ağları: Bu tür riskli toplumun tümü tarafından yoğunlukla kullanılan istasyonlarda toplumsal olaylar, şüpheli hareketler, kontrolsüz duran nesneler, kontrolsüz yasak alanlara girişin engellenmesi  gibi gelişmiş analitik modüllere sayesinde işleyişin güvenli şekilde yapılmasına  ve kamu hizmeti kuruluşları daha iyi koruma sağlamasına yardımcı olacaktır. Özellikle bu tür yerleri tercih eden  vandalizm olaylarının azalması ve kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

 

Güvenli  Şehir Gözetleme  : Trafiği engelleyen hareketler, yön ihlalleri, şerit ihlalleri, kural ihlalleri, aniden ortaya çıkan kalabalık ve kargaşaların, şüpheli araçların tespiti, sahipsiz nesneleri daha hızlı belirlemenize yardımcı olur.

 

Kampüs Ortamları: Kampüs içi sirkülasyonun daha güvenli hale getirilmesi olası tehditlerin,  Aniden ortaya çıkan kalabalık ve kargaşaların, şüpheli araçların tespiti, sahipsiz nesneleri daha hızlı belirlemenize yardımcı olur.

 

Enerji ve Kamu Hizmetleri: Potansiyel tehditleri izlemek ve tesis içi ve dışı taşıt ve araç trafiğinin takibi, Riskli alanlara kontrolsüz girişleri , Bina içi başıboş dolaşmaları, Bina içi engelleri aşarak gelen saldırıları, kontrolsüz duran nesneleri, kural yön ve çevre ihlallerini  izleyerek güvenlik önlemlerinin ve tesis içi kazaların azaltmaya ve acil durum yönetimine  yardımcı olur.

 

Perakende sektörü : Yüksek değer içeren ürünlerin satıldığı  alanlarda trafiği gözlemlemek, Ürünleri takip etmek izlemek, hassas bölgelerdeki ihlalleri takip etmek ve unutulan çanta v.s  nesneleri algılamak yangın durumunda oluşacak engellerin takibi  ve acil durum çıkışlarnıı izlemek yardımcı olur.

 

Finans: Finans şubesinde güvenliğini yönetmek için hazırlanan yazılım tamamen kameraları otomatik hale getirmektedir. Riskli bölge ihlali, Karmaşa, Tehdit, Çanta unutma – bırakma  v.b riskleri minimize etmektedir.

 

Algılama Yapılan Olaylar 

Ters yön : Ters yönde giden araç , yola atlayan yaya yazılım üzerinden kolayca tespit edilebilir.

Karmaşa, Kaos Yoğunluk Algılama: Demiryolu istasyonları, otogarlar, havalimanları, sergi ve fuar alanları, konser etkinlik alanları, alışveriş merkezleri, bilet satış noktalarındaki herhangi bir alanda aniden oluşan  yoğunluk, karmaşa, kaos vb olayları tespit etmek için kullanılır. Zamanın da yapılan tespit ve alınacak önlemler ile  istenmeyen durumu önlemek mümkün olacaktır.

  

İhlal Tespiti : Hareket algılama özelliğine benzer olmasına rağmen bu özellik izinsiz alanların kullanımının tespit edilmesi  için kullanılabilir. Bu özellik normalde kullanılmayan koridor, yangın tahliye yolları ve teknik hacimlerin güvenliği için rahatlıkla kullanılabilecek yapıdadır. Yürüyen merdivenlerde, giriş noktalarındaki yön ihlalleri içinde bu özellik kullanılabilecektir.

 

 Şüpheli Çanta Ve Araç Takibi :Bir nesne (örneğin bir havaalanı veya tren istasyonunda bir bavul gibi) yoğun bir  koridorda  terk edildiğinde alarm üretimi için kullanılan bu özellik tehlikeli durumların zamanında  tespiti ve yönetiminde önemli bir özelliktir. Bu işlevsellik, aynı zamanda hatalı şüpheli  park etmeyi tespit etmek için kullanılabilir veya belirli alanlardaki  kişi veya araçların çok uzun süre kalmalarının tespitinde kullanılmaktadır.

Kamera üzerinden analiz yazılımları kurumların ihtiyaçlarına göre yüzlerce farklı senaryo için üretilmektedir. Projenize özel çözümler için Platin Teknoloji uzmanlarından destek alabilirsiniz. 

bottom of page