top of page
maden

Madencilik Sektörüne Özel Çözümlerimiz

Madenin çıkarılmasından , taşınmasına ,depolanmasından işlenmesine olan tüm süreçlerde oluşacak güvenlik risklerine elektronik çözümler sunmaktayız .

 

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMİ  : Madene ait  kapalı açık alanlar maden ocakları tünelleri vb  tüm noktaların  yangın riskine karşı kontrol edilmesi., yangının partikül halindeki  ilk oluşumu anında algılanmasını ve yangına büyümeden müdahale edilmesine imkan vermeyi sağlamaktadır. Bu amaçla Platin Teknoloji tarafından kurulan yangın alarm sistemleri öncelikle ortamdaki  personelin hayati tehlike altında kalmalarını ve binanın  maddi zararlar görülmesini önlemektedir. Sistemde bir yangın kontrol paneli bulunur. İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun  çeşitli tip algılama elemanlarından gelen uyarıları değerlendirip sirenler, flaşörler ,telefon arama cihazı aktif duruma getirir. Çağrı merkezi ve güvenlik noktasına detaylı bilgileri ulaştırır. Tüm bu olaylar yaşanırken yangın algılama yapıldığı andan itibaren asansöre, havalandırma sistemine, basınçlandırma fanı ve  Duman tahliye sistemine, Turnikelere v.b sistemlere bilgi göndererek daha önceden hazırlanan  alarm senaryolarının aktif olmasını sağlanır .

 

KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMLERİ : Madencilik tesislerinin  ihtiyaçlarınıza özel güvenlik ve işletme risklerinin minimize edilmesi amacıyla kullanılan  kamera sistemleri işletme güvenliği adına vazgeçilmez çözümler üretmektedir. Her türlü işletme ve imalat şartlarına uygun  kamera çözümleri ve  DVR , NVR kayıt cihazı ve komuta kontrol merkezi  çözümleri sunmaktayız . Ürünlerimiz sadece kayıt etmekle kalmayıp . Olay analizleri yaparak olayların , problemlerin , risklerin oluşmasını önlemek amacıyla alarm senaryo çözümler üretmektedir.

 

 YANICI , PATLAYICI VE ZEHİRLİ KİMYASAL VE  GAZLARIN ALGILANMASI : Maden ocakları ve işletme tesislerde muhtelif proseslerde kullanılan gazlar , kimyasallar, imalat sırasında ortaya çıkan gazlar veya depolama alanlarında ortaya çıkan gazların  yoğunlaşmalar işçi sağlığı ve iş yeri güvenliği açısından risk oluşturmaktadır.,  Personelin ,işletmenin ve ürünlerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Platin teknoloji mühendisleri endüstriyel gazların ortaya çıkardığı  bu risklerin tespiti ve risk büyümeden tahliyesi için işletmenize özel çözümler sunmaktadır.

 

 ÇOK HASSAS HAVA ÖRNEKLEME VE ANALİZ SİSTEMLERİYLE YANGIN ALGILAMA : Sistem ortamdan sürekli hava örneklemesi yapan hassas  laser algılayıcının örnekleme odasından geçen havanın kalitesini takip edilmesini ve yangının daha oluşum anında algılanmasını sağlamaktadır.

 

LASER TİPİ YANGIN ALGILAMA VE DUMAN TESPİT EKİPMANLARI : Yüksek tavanlı noktasal tip yangın algılama sistemlerinin verimli çalışmadığı noktalarda , İşletme ve kurulum maliyetleri ekonomik ve yangın risklerini minimize edecek laser beam dedektörler kullanılmaktadır. Sistem kendi ürettiği ışın demetinin karşılıklı olarak denetlenmesi yoluyla yangının ilk oluşumu anında tespiti sağlamaktadır.

 

 ELEKTRİK PANOLARI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME :

Risklerin yoğunlaştığı elektrik panoları  ve kabinler için düşük ilk yatırım ve işletme maliyetleri ve yüksek performans sağlayan kabin tipi söndürme sistemlerini kullanılmaktadır. Yangın söndürme tüplerinde kullanılan  HFC227ea ve HFC125  vb söndürme gazları ile  etkili söndürme sağlar. Kokusuz, renksiz, artık madde bırakmayan, Elektriksel  malzeme zarar vermeyen gazlardır.

 

 SU NEM ALGILAMA VE ALARM SİSTEMLERİ : Maden alanlarında Proses gereği kullanılan suyun   kontrol dışında oluşacak kaçak ve  nem sonucu işletmenin zarar görmesinin önlenmesi ,Olası sel baskınlarının algılanması , İlgililerin uyarılması ve hazırlanan  senaryo gereği su tahliye motoru, ısıtma sistemi, havalandırma sistemini devreye alacak çözümlerdir.

 

OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ : Maden işleme alanlarında önemli hasara neden olacak prosese özel riskler ve  elektriksel  yangınları çok kısa süreler içerisinde söndürecek çözümler sunulmaktadır , İşletmeye ve imalat süreçlerine zarar vermesini önleyecek otomatik söndürme sistemleri . Kurulacağı işletme ve alanın özel durumu dikkate alınarak ilgili söndürme gazı/kimyasalı seçilerek Dizayn edilmektedir.. Sistem kullanıcı bağımsız yangın algılaması yapacak ve söndürme işlemini başlatacaktır. 

 

KONVEYÖR TÜNEL MADEN OCAĞI  TAVALARI ,HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ YANGIN ALGILAMA VE TESPİT SİSTEMLERİ : Konveyör , Elektriksel tesisat ve havalandırma kanalları gibi yüksek risk ve algılamanın zor olduğu alanlara döşenecek özel algılayıcı  kablo ile bulunduğu noktalardaki ani sıcaklık değişimlerinin algılanmasıyla yangın oluşmadan algılanması sağlanmaktadır. Lineer Isı Algılama çok yönlü ve ekonomik bir yangın algılama ürünüdür. İlk yatırım ,bakım , işletme maliyetleri ve çalışma performansı dikkate alındığında .Extrem yangın algılama ihtiyaçları için ekonomik ve performanslı çözümler sunmaktadır.

 

 GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ : İşletme içerisinde çalışanları kontrollü ve güvenli şekilde hareket etmeleri ve belirlenmiş alanlara girişlerin kontrol altına alınması ve raporlanması için çözümler sunmaktayız .Belirlenmiş işletme , güvenlik , hijyen ve iş güvenliği ihtiyaçlarından dolayı riskli odaların kapılarının geçiş kontrol sistemi ile kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Bu odalara yapılacak girişlerde personel kartı , parmak izi , göz tanıma v.b çözümler sunmaktayız . Geçiş kontrol uygulaması işletmeye ait ilk giriş noktasından başlayıp belirlenmiş tüm alanları kapsamaktadır. Tüm hareketlerin raporlanması ve gerekli kontrollerin online yapılması mümkün olmaktadır.

 

 TURNİKE VE BARİYER ÇÖZÜMLERİ :  İşletmedeki insan trafiğinin kontrol altına alınması gereken tüm alanlarda geçiş kontrol sistemiyle entegre kullanılan turnikeler ile işletme ve  proses girişleri düzenlenmekte ve sınırlandırılmaktadır. Böylece  geçişin fabrika tarafından  belirlenen  bir düzen dahilinde yapılması gereken noktalarda ve mekanlarda geçişlerin denetlenmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bütün turnike çeşitlerimize mikroişlemci tabanlıdır ve her seferinde yalnızca bir kişinin geçişine izin verir. Turnikelerde otomatik  düşen kol özelliği ve ışıklı, sesli  göstergeler mevcuttur.

 

 AKILLI KAMERA YAZILIMLARI  : Maden işletmelerine özel  Çevresel güvenlik ,iş güvenliği  v.b ihtiyaçların mevcut kameralarla ve operatörlerin  gözlemleriyle yorumlanması ve takibi  mümkün olmamaktadır. Tüm bu ihtiyaçlardan dolayı Platin Teknoloji  kameralardan alınan görüntüleri yorumlayıp daha önceden belirlenen fabrikaya özel  senaryoların çalışmasını sağlayan görüntü – olay analiz yazılımları geliştirilmiştir.  Görüntü – Olay Analiz yazılımları  algoritmalarında görüntüler aynı anda  hem canlı  izlenir  ve yazılım ayrıca  olayları yorumlar ve senaryoları çalıştırır. Yazılım 7 / 24  365 gün kesintisi tüm ortam şartlarında çalışır. İnsan gücüne ve donanıma  ihtiyaç duymaz .Yeni nesil akıllı termal kameralar ile erken yangın algılama sağlanabilmektedir.

 

SİSTEM ODASI TAKİP VE RAPORLAMA ÇÖZÜMLERİ : Önemli teknik odalarının risksiz şekilde  çalışabilmesi için geliştirilmiştir. Sistem odası vb özel odaların ısı , nem , yangın ,duman , şebeke - ups voltajları , yetkisiz giriş v.b kriterleri takip eder ve  olası bir algılamadan ilgililerin uyarılmasını, raporlanmasını sağlamaktadır. Sistem  parametrelerinin  takip edilmesini özelliğine ek olarak olay anında diğer sistemler ile entegrasyon sağlamaktadır. Ani ısı artışları ve azalmalarında  , ups ve şebeke voltajlarının artması ,su ve nem baskınında , yetkisiz giriş v.b  saptanan durumlarda sistem odasından sorumlu personele E-posta ya da SMS şeklinde uyarının gitmesini sağlamaktadır. Bu sayede hataya neden olan alarm & teknik arıza en kısa zamanda tespit edilerek, etkin ve hızlı tedbir alınması sağlanmaktadır.

 

YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ TEST EKİPMANLARI : İşletmelerde ciddi yatırımlar yapılarak kurulan yangın algılama sistemi ekipmanlarının test edilmesi ve düzenli olarak bakımlarının yapılması ülkemizde göz ardı edilen ihtiyaçlardandır. Platin Teknoloji Yangın algılama sistemini oluşturan  duman , ısı , gaz ve karbonmonoksit gibi tüm dedektör tipleri için uygun test gazları , temizleme ve kontrol aparatlarının profesyonel işletme ve yangın sistemi bakımı yapan  firmalarının kullanımına sunmuştur.

 

​ACİL DURUM YÖNLENDİRME ARMATÜRLERİ : Endüstriyel tesislerdeki Şehir şebekesi veya benzeri bir enerji kesintisi durumunda, yangın, deprem gibi nedenlerle bina ya da yapının elektrik enerjisinin güvenlik amacıyla kesilmesi, bir devre kesici veya sigortanın açılması nedeniyle normal aydınlatmanın kesilmesi durumunda otomatik devreye giren ve tahliyenin yapılması için kullanıcıları yönlendiren cihazlar ve sistemlerdir.

 

 ACİL DURUM ANONS VE SESLENDİRME SİSTEMİ: Endüstriyel tesislerde Acil durum anons ve Seslendirme  sistemleri  acil durumlarda binalarda bulunan  çalışanların  hızlıca tahliyesi ve yönlendirilmeleri ve güvenli bir şekilde  için kullanılan çözümlerdir.

 

ANAHTAR YÖNETİM SİSTEMLERİ :İşletmeye  ait tüm alanların  ve araçların anahtarlarına  gerektiğinde rahatlıkla ulaşılması ve anahtar kullanımların raporlanmasını sağlayan anahtar yönetim çözümleriyle anahtar karmaşasının önlenmesi ve güvenli şekilde korunması sağlanmaktadır.

 

GÜVENLİK OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ : Güvenlik otomasyon sistemlerini orta ve küçük tip projelerde hırsızlığa ve sabotaja karsı tesis etmektedir. Günümüzde  ihtiyaç olan bu sistemler soygunlara ve izinsiz girişlere kesin çözüm  olmaktadır. Bu sistemlerin yanlış alarm olasılığı çok  azdır ve sadece doğru şifre ile sisteme müdahale imkanı sağlar. Güvenlik sistemlerinde amaca ve koruma sistemine göre değişik algılama özelliklerine sahip ürün ve sistemler bulunmaktadır. Elektronik sistemlerin entegre çalıştığı alarm, anında senaryoların devreye girerek gerekli önlem uyarıları devreye alındığı Alışveriş merkezi, Plaza, Genel Müdürlük, Fabrika, Kampüs v.b Büyük ölçekli alanların güvenlik risklerinin minimize edildiği sistemlerdir.

 

Madencilik sektörüne ilişkin tüm  alanlardaki  riskleri minimize edecek  çözümler sunmaktadır. Türkiye ve  hizmet alanımızdaki Tüm ülkelerdeki projelerinize özel çözümler için lütfen irtibat kurunuz

bottom of page