top of page

Kablosuz Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri

kablosuz yangın

Müze, Tarihi eser , Saray , Köşk , Yalı v.b alanlardaki yangın risklerinin önlenmesi için elektronik algılama ve alarm çözümlerin uygulanmasında altyapı oluşturulması süreçlerinde yapıya zarar verilmemesi için hassas çalışılması ve planlanmasından dolayı bazı zorluklar yaşanmakta olduğu kablo altyapısının yapılması mümkün olmadığı gibi sıva üstü kablo kanalı ile taşınması da mümkün olmamakta ; Mimari detayları önemli ve maliyetli  bazı projelerde gerekli kablo altyapısı yapılmadığı veya  teknik  sebeplerden  yapılamadığı durumlarda  ve sonradan sıva üstü veya altı tesisat  oluşacak ek tadilat maliyetlerinden dolayı kablo çekimi yapılamamaktadır.

 

Peki bu değerli yapılarda kablo çekmeksizin yangın algılama ve ihbar sistemi nasıl kurulacak Yeni nesil kablosuz çözümler ile 7/24 kesintisiz , etkin ve güvenli yangın algılama çözümleri uygulamaktayız. Kablosuz çözümler

EN54 - 25  standartlarına uygun olduğu için ilgili otoriteler tarafında kabul görmektedir.

 

Tüm Kablosuz yangın algılama ekipmanlar standart pil ile çalışmasına rağmen piller uzun ömürlüdür. Panel ve sahadaki tüm ekipmanlar online olarak çift yönlü haberleşme sağlamaktadır.  Dolayısıyla ekipman sayısı ne kadar çok olursa olsun hepsinin daima göreve hazır ve korumada olduğunda emin olursunuz .

 

Kablosuz iletişim teknolojisinde ki gelişmeler , Pillerin uzun ömürlü hale gelmesi ile kablosuz yangın algılama çözümleri daha güvenilir , işletilebilir ve ekonomik hale gelmiştir.  Kablosuz  yangın algılama ekipmanları standartları  EN54-25 sertfikasyonu ile bir çok risk bertaraf edilmiş ve yüksek güvenli olarak kullanıma sunulmuştur.
 

Kablosuz Yangın Algılama ve Alarm Sistemi Ekipmanları

1: Kablosuz Yangın Algılama Paneli

2: Kablosuz Duman Dedektörü

3: Kablosuz Multi Sensör Dedektör ( Seçilebilir  Sadece Duman Algılama ,  Sadece Sabit Isı Algılama , Sadece Isı Artış Algılama , Duman ve Isı Algılama , Duman veya Isı Algılama ,  Duman veya Isı Artış Algılama , Duman ve Isı Artış Algılama )

4: Kablosuz Yangın İhbar butonu

5: Kablosuz Gaz Dedektörü

6: Kablosuz İnput Modülü

7: Kablosuz Output Modülü

8: Kablosuz Dahili siren / Flaşör

9.Kablosuz Harici siren / Flaşör

10: Akıllı telefon uygulaması ile online takip

 

Kablosuz Algılama ve Alarm sistemleriyle ilgili teknik bazı detaylar :
Yangın algılama paneli üzerinden ; Alarm bilgisi dışında kirlilik , pil seviyesi , haberleşme durumu bilgileri online takip edilebilmektedir. 868 mHz yasal güvenlik cihazları haberleşme frekansı kullanır. 500 mt lik açık alan kapsama alanı mesafesi aktarıcılar ile kilometrelerce genişletilebilir. 

 Kablosuz yangın algılama ve alarm sistemlerinin avantajları: 

  • Bina içerisinde görünür  kablolar veya kanallara gerek duymaz . ,

  • Tadilat projelerinde estetiklik sağlar

  • Kurulum sırasında işletme çalışmalarında kesinti oluşmaz . 

  • Kurulum tamamlandıktan sonra  boya , tamirat , tadilat ve dekorasyon için ek maliyet oluşturmaz

  • Bina dokusuna hasar vermez , restorasyon , renevasyon ve retrofit işlemler için idealdir. 

  • Bina içi tadilatlarda ekipman değişiklikleri kolay ve ekonomiktir. 

  • Mevcut kablolu  marka bağımsız tüm yangın algılama sistemleri ile hibrit olarak çalıştırmak mümkün olmaktadır. 

  • Şantiyelerde , fuar alanları , sergiler vb geçici kullanımlar için ideal çözümdür. 

 Kablosuz yangın algılama ve alarm sistemlerinin dezavantajları : 

  • Sadece donanım maliyeti olarak hesaplanırsa kablolu sisteme göre daha pahalıdır. Maliyete altyapı , mimari ve inşai maliyetler eklendiğinde bir çok projede daha ekonomik olacaktır. 

  • Pil değişimi nedeniyle ek maliyetler oluşmaktadır. Gelişen teknoloji ve standartlar ile 8 yıla kadar çıkan pil sürelerinden dolayı bu maliyet de göz ardı edilebilir hale gelmektedir. 

Projenize özel kablosuz yangın alarm çözümleri için uzmanlarımız ile irtibat kurunuz !!

kablosuz yangın algılama alarm
bottom of page