top of page
insan sayma

İnsan Sayma Sistemleri

Daha az mı ziyaretçi geldi, yoksa ziyaretçi sayısında fark edilir  bir değişiklik olmaksızın, müşteri sayısında mı bir azalma meydana geldi? işte bu kritik soruya verilen cevap,

Sadece finansal ölçümler,  perakendecilerin mağaza performansını ölçmesine tam anlamıyla yardımcı olamaz. Bir önceki aya veya Yıla göre satışların düştüğünü gözlemleyebilirsiniz, peki neden düştüğü Konusun da yorum yapmanıza yardımcı olan bir veri kullanıyor musunuz? 

Mağazaya  daha az mı ziyaretçi geldi, yoksa ziyaretçi sayısında fark edilir  bir değişiklik olmaksızın, müşteri sayısında mı bir azalma meydana geldi? işte bu kritik soruya verilen cevap, perakendecilerin satış rakamlarını etkili bir şekilde analiz etmesine, fırsatları değerlendirmesine ve sonuç olarak satış rakamlarını arttırmasına olanak sağlayan en önemli etkendir.

Platin Teknoloji Kamera üzerinden insan sayma yazılımı mağazanıza giren ve çıkan insan trafiğini ölçerek,

- Mağaza performanslarını analiz etmenize !! 

- Reklam çalışmaları ne kadar faydalı?

- Mağaza çalışma saatleri ne kadar doğru?

- Personel dağılımı optimize edilmiş mi?

- Mağazanın Dönüşüm Oranı ne?

Sorularına cevap bulmanıza olanak sağlar !!

 

Perakende sektörünün en temel metrigi malesef ya hiç  kullanılmamaktadır ya da yanlış kullanılmaktadır. Eğer yöneticiler mağaza trafiğini gözlemleyip analiz etmiyorsa Mağazalarını nasıl yönetiyorlar ?

Her gün yüzlerce insan bir mağazayı ziyaret eder. Bu ziyaretçilerin bir kısmı başarılı bir şekilde müşteriye dönüşürken, yüzlercesi de alışveriş yapmadan mağazayı terk eder. Müşteriye dönüşen ziyaretçi sayısının, toplam ziyaretçi sayısına oranı bir mağaza için dönüşüm oranını verir. Bu oran perakende sektörünün en temel metriğidir.

 

 DÖNÜŞÜM ORANI =  MÜŞTERİ SAYISI    

                                      ZİYARETÇİ SAYISI

         

ETKiLEME – ETKiLENME FAKTÖRÜ  : Mağaza ve vitrin tasarımlarının, Görsel pazarlama ve inovasyonların, Promosyonların, kampanyaların, indirimlerin ziyaretçi sayısına etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

 

REKLAM  GİDERLER   OPTİMiZASYONU : Reklam ve mağaza organizasyonu müşterileri çekmek ve etkilemek için kullanılırken, insan trafiğini ölçmek de bu organizasyonların nasıl sonuçlar doğurduğunu ölçmek için kullanılır. Normalde bir şirketin satışlarını %7 oranında arttırması başarıdır, fakat analiz edilmesi gereken bir nokta daha vardır. Eğer bu  mağazanın trafiği %30 oranında artmış ise, mağazanın satış potansiyelini tam anlamıyla kullanıldığı gözlemlenmiş olur. İnsan trafiğini ölçerek, satış ve ziyaretçi sayısı bilgileri arasında somut verilere dayanan bir ilişki bulur, bu doğrultuda reklam ve promosyon giderlerinizi optimize edersiniz . 

 

PERFORMANS KARSILASTIRMA : İnsan trafiği üzerine detaylı bir analiz farklı lokasyonlardaki mağaza ve mağaza dışı değişkenlerini karsılaştırmanıza olanak sağlar. Her mağazanızdaki personelinizin hakkında kapsamlı bilgi edinmenize izin verir. Bu sayede mağaza performanslarını birbirleri ile rahatlıkla karşılaştırabilir, personel hakkında daha adil ve bilinçli değerlendirmeler yapabilirsiniz. Örnek olarak, bir mağazanın satış rakamlarında düşüş yaşanıyorsa, dönüşüm oranı ise sabitse, satış rakamlarının azalmasının sebebi personel performansından ziyade, mağaza dışı etkenlerden oluşmuş demektir.

bottom of page