top of page
Elektrikli Araç Akü Şarj

Hidrojen Gazı Algılama Sistemleri

Hidrojenin bulunduğu , kullanıldığı ve işlemler sonucu ortaya çıktığı tüm alanlarda algılanması , alarm üretilmesi ve algılanan gazın tahliyesi çok önemlidir.

 

AKÜ SARJ ALANLARINDAKİ RİSKLER

Elektrikli araçlar, Forklift , Golf aracı  şarj istasyonları ve akü odalarındaki  en büyük tehlike şarj işlemi sırasında ortaya çıkan patlayıcı özelliği olan Hidrojen (H) gazıdır.

Akülü araçların birçoğunda kullanılan aküler Traksiyoner aküdür. Traksiyoner aküler, hareketli araçlarda kullanılan bir akü çeşididir.  Yeni nesil elektrikli araçlarda değişiklik göstermektedir. Araç cinslerine ve kullanım amacına bağlı olarak akü çeşitleri değişmektedir. 

Birçok işletmede bulunan elektrikli iş araçları transpalet , golf aracı , forklift  gibi araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlara ek olarak yeni nesil otomobiller için otopark alanlarında elektrikli sarj istasyonları oluşturulmaktadır.  Bu araçlar çevresel duyarlılık , ekonomik işletme maliyetleri vb  nedenlerden birçok  işletmeler tarafından giderek artan şekilde  tercih edilmektedir.

Elektrikli araçlar için oluşturulan sarj alanları ve odalar içinde bir dizi risk barındırmaktadır.  ISG uygulamalarının artması ile bu riskler belirlenmiş ve çözümler alınmaktadır.  

 

1.AKÜ SARJ ALANI HAVALANDIRMA SİSTEMİ 
Akülerin şarj edileceği alanların, 25-30C sabit sıcaklık değerlerine sahip ve iyi havalandırılan kapalı alanlarda olması istenir. Yüksek sıcaklık farklılıkları ve şiddetli rüzgar gibi hava etkenlerinin söz konusu olduğu açık alanlar akülerin patlama risklerini artırmakta ve aynı zamanda akü ömrüne olumsuz yönde etki etmektedir. 


2. KONTROLSÜZ GİRİŞİN ENGELLENMESİ

Akülerin şarjı sırasında patlama olabilir. Özellikle şarj süresi ve miktarı aşılırsa, aküler bakımsız kalırsa patlama sebebiyle yangın, yaralanma ve ölümler gerçekleşebilir. Bu sebeple şarj alanlarının insan ve yük trafiğinden arındırılması sağlanmalıdır.

 

3.AKÜ ŞARJ ODASI – BÖLGESİ OLUŞTURULMALI

Akü şarj alanları patlama ve kimyasal yanık tehlikesi ihtiva eden alanlar olduğundan bu alanların açık ve görülür şekilde ayrılması  gerekmektedir.

 

4. UYARI LEVHALARI KULLANILMALIDIR.

Şarj esnasında açığa hidrojen gazı çıktığından dolayı sıcağın veya ateşin etkisi ile patlama riski ortaya çıkacağından bu alanlarda açık alev ve kıvılcım ile yaklaşılmaması gerekmektedir.

 

5. HİDROJEN ALGILAMA

Sarj işlemi sırasında kontrolsüz şekilde ortaya çıkan patlayıcı gaz Hidrojen in algılanması ve algılanması sonrası alarm oluşturulması için gerekli algılayıcılar konumlandırılmalıdır.

 

6 .HAVALANDIRMA

Rutin olarak ortamı havalandıracak ve olası hidrojen artışlarında hızlıca ortamdan uzaklaşmasını sağlayacak havalandırma sistemi kurulmalıdır.

 

7. AKÜ SARJ ODASI KULLANIMI

Sarj odası kullanım talimatnamesi ve olası riskleri açık olarak belirten talimatlar ve koruyucu önleyici ekipmanlar mutlak surette kolay ulaşılabilir şekilde konumlandırılmalıdır.

 

Platin teknoloji diğer tüm riskli gazlarda olduğu gibi  Aküler şarj sırasında patlayıcı özelliği olan Hidrojen (H) gazının algılanması ve ortamda bulunanların alarm vasıtasıyla uyarılması ve havalandırma sistemini aktif edilmesini sağlayan akıllı gaz algılama ve alarm sistem çözümleri sunmaktadır

akü odası hidrojen gazı algılama ve alarm

İmalat Alanlarında Hidrojen Algılama 

 MARGARİN İMALAT TESİSLERİNDEKİ RİSKLER 

Margarin üretim yapan tesislerdeki imalat süreçlerinde. hidrojen, bir nikel katalizörü yardımıyla ısıtılmış bitkisel yağa zorlanır. Hidrojenin yağa zorlanması kimyasal yapıyı değiştirir, böylece yağ daha katı hale gelir. Yağların tamamen hidrojenlenmesi, margarini tutmak veya hafifçe kısaltmak için çok katı ve yayılmasını zorlaştırdığından, margarin ve kısaltmada kullanılan yağlar geleneksel olarak yalnızca kısmen hidrojenlendi. Ancak, yağlar yalnızca kısmen hidrojenlendiğinde, çift bağlar artan kalp hastalığı riskine bağlı olan trans konfigürasyonları oluşturur.Tamamen hidrojenlenmiş bu trans konfigürasyona sahip değildir, ancak pişirme için kullanılamayacak kadar sağlamdır. Bu problem, tamamen hidrojene edilmiş katıyı sıvı yağlarla karıştırmak suretiyle çözülebilir, böylece daha yumuşak hale gelirler, böylece normal margarin veya kısalma gibi kullanılabilirler.

Doymuş yağ – Yarı Doymuş yağ asitleri elde etmek Hidrojen gazı kullanılır bu süreçlerde ortamın gaz seviyesi  kontrol altında tutulmalıdır .Aksi takdirde ani  patlamalar oluşabilmektedir.

Hidrojen tehlikeli ve havadan  hafif olduğundan tavana yakın noktalarda  birikecek ve eşik lel seviyesine ulaştığında ilk kıvılcım ile patlama meydana gelecektir. 

Platin teknoloji diğer tüm riskli gazlarda olduğu gibi margarin tesislerinde imalat sırasında patlayıcı özelliği olan Hidrojen (H) gazının algılanması ve ortamda bulunanların alarm vasıtasıyla uyarılması ve havalandırma sistemini aktif edilmesini sağlayan akıllı gaz algılama ve alarm sistem çözümleri sunmaktadır. 

hidrojen algılama
bottom of page