top of page
güneş enerjisi santrali güvenlik çözümleri

Enerji Santralleri Özel Çözümlerimiz

Güneş ,   Rüzgar ve Hidroelektrik  enerji santrallerinin  ciddi ilk yatırım maliyetleri bulunmaktadır. Öncelikli önlemlerimiz yatırımın korunması ve risklerinin minimize edilmesi olacaktır. Ayrıca işletme olarak ülkemizin elektrik ihtiyacının karşılanmasına olan katkıları dikkate alındığında ; Uzun süren elektrik kesintileri ciddi problemlere yol açmaktadır.  Para ile ölçülmeyecek büyük problemlere sebep olabilir. Elektrik enerjisine bağlı hastaneler ve diğer acil servisler için uzun süre elektrik kesilmesi hayat pahalılığına neden olabilir.

Platin teknoloji termal görüntüleme kameraları ile elektrik şebekesinin kritik noktalarda olduğu gibi GES ve RES  santrallerinde güvenlik çözümleri sunmaktadır

Hırsızlık gibi adi suçlar kadar olası  terörist saldırılardan kaynaklanan hasarları önlemek için, Güneş enerjisi santralleri ve şalt sahalarının  güvenliği yoluyla güç dağıtımının sürekliliğinin sağlanması son derece önemlidir. Bu riske ile  başka tehditler bulunmaktadır. Kullanım ömrünü tamamlayan veya arızalanan ekipmanların  neden olduğu problemler çok tehlikeli olabilir, Bu nedenle, güvenlik sisteminde online termal izleme güneş panelleri şalt sahaları izlenebilmektedir.

Elektrik trafo merkezinin birkaç anahtar parçasını sürekli olarak izleyerek, arızaların geliştikçe algılanmasını sağlarız. Bu durumda enerji şirketi, derhal arızayı  önlemek için, altyapının diğer bölümleri yoluyla gücü yeniden yönlendirebilir. Bu, onarım ekiplerini parçaları sipariş etmek ve onarımları planlamak için biraz zaman kazandırıyor.

Çevre güvenlik  ve işletme risklerinin termal kamera ile çözümlenmesi kombine alarm sistemi, yüksek bir yatırım getirisi sağlar. "Hem güvenlik hem de durum izleme sistemini tek bir sistemde birleştirerek bu sistem katma değeri yüksektir. Kurumun arıza sayısının ortalama % 20 oranında azalmasına ve bu sayede ciddi tasarruf yapılması sağlanmaktadır.

Termal  kamera ile enerji iletim hatları , trafo merkezindeki kritik parçaların sıcaklıklarının takibi sağlanabilmektedir.  Kameranın görüş alanındaki herhangi bir nokta önceden belirlenen eşik sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklığa ulaşırsa bir alarm aktif olur

 

 YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMİ : Tesis içerisindeki  Kapalı  tüm alanlara  kurulacak  yangın algılama sistemi ile yangın riskine karşı kontrol edilmesi., yangının partikül halindeki  ilk oluşumu anında algılanmasını ve yangına büyümeden müdahale edilmesine imkan vermeyi sağlamaktadır. Bu amaçla Platin Teknoloji tarafından kurulan yangın alarm sistemleri öncelikle ortamdaki  personelin hayati tehlike altında kalmalarını ve binanın  maddi zararlar görülmesini önlemektedir. Sistemde bir yangın kontrol paneli bulunur. İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun  çeşitli tip algılama elemanlarından gelen uyarıları değerlendirip sirenler, flaşörler ,telefon arama cihazı aktif duruma getirir. İlgili yönetici ve güvenlik personeline  detaylı  bilgileri ulaştırır. Tüm bu olaylar yaşanırken yangın algılama yapıldığı andan itibaren diğer sistemlere bilgi göndererek daha önceden hazırlanan  alarm senaryolarının aktif olmasını sağlanmaktadır.

 

KAPALI DEVRE KAMERA SİSTEMLERİ : GES – HES – RES enerji  sektörüne  özel  ihtiyaçlara uygun özel güvenlik ve işletme risklerinin minimize edilmesi amacıyla kullanılan  kamera sistemleri işletme güvenliği adına vazgeçilmez çözümler üretmektedir. Her türlü işletme ve imalat şartlarına uygun i kamera çözümleri ve  DVR kayıt cihazı ve komuta kontrol merkezi  çözümleri sunmaktayız . Ürünlerimiz sadece kayıt etmekle kalmayıp . Olay analizleri yaparak olayların , problemlerin , risklerin oluşmasını önlemek amacıyla alarm senaryo çözümler üretmektedir. Tüm sistemler kurumunun belirlediği yapıda ve kalitede kayıt yapmakta ve  gerektiğinde uygun kalitede görüntülere ulaşılmasını sağlamaktadır.

 ELEKTRİK PANOLARI OTOMATİK YANGIN SÖNDÜRME : GES – HES – RES enerji  sektöründe risklerin yoğunlaştığı elektrik panoları  ve kabinler için düşük ilk yatırım ve işletme maliyetleri ve yüksek performans sağlayan kabin tipi söndürme sistemlerini kullanılmaktadır. Yangın söndürme tüplerinde kullanılan  FM 200 ve muadil HFC227ea ve HFC125  vb söndürme gazları ile  etkili söndürme sağlar. Kokusuz, renksiz, artık madde bırakmayan, Elektriksel  cihazlara zarar vermeyen gazlardır.

 

SU NEM ALGILAMA VE ALARM SİSTEMLERİ :  GES – HES – RES enerji  sektöründe özellikle Elektriksel alanlardan  kontrol dışında oluşacak kaçak ve  nem sonucu işletmenin zarar görmesinin önlenmesi ,Olası baskınlarının algılanması , İlgililerin uyarılması ve hazırlanan  senaryo gereği su tahliye motoru, ısıtma sistemi, havalandırma sistemini devreye alacak çözümlerdir.

 

 KABLO TAVALARI ,HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ YANGIN ALGILAMA VE TESPİT SİSTEMLERİ : Elektriksel tesisat ve havalandırma kanalları gibi yüksek risk ve algılamanın zor olduğu alanlara döşenecek özel algılayıcı  kablo ile bulunduğu noktalardaki ani sıcaklık değişimlerinin algılanmasıyla yangın oluşmadan algılanması sağlanmaktadır . Lineer Isı Algılama çok yönlü ve ekonomik bir yangın algılama ürünüdür. İlk yatırım ,bakım , işletme maliyetleri ve çalışma performansı dikkate alındığında .Extrem yangın algılama ihtiyaçları için ekonomik ve performanslı çözümler sunmaktadır.

Uzmanlarımız GES – HES – RES enerji   sektörüne özel  risklerini minimize edecek  çözümler sunmaktadır. Türkiye ve  hizmet alanımızdaki Tüm ülkelerdeki projelerinize özel çözümler için lütfen irtibat kurunuz .

bottom of page