top of page

Algılamanın Mucidi Edwards 
Karbonomoksit Algılama ve Alarm Sistemleri

edwards karbonmonoksit

1872 yılında kurulan Edwards, tesisinizi geleceğe hazırlayacak yangın ve can güvenliği alanındaki yeniliklerle koruma tutkusunun peşinden koşmayı asla bırakmadı.

Türkiye genelinde karbonomoksit algılama projelerinde lider marka Edwards kapalı otopark için zehirli ve yanıcı patlayıcı  gazların ölçülmesine yönelik adreslenebilir gaz algılama sensör sistemleri gelişti ve etkin şekilde kullanılmaya başlandı.
Karbonmonoksit  algılama sistemleri, kapalı otopark ve karayolu tünelleri için zararlı gazların ölçülmesi, ölçümler sonucu havalandırma sisteminin devreye alınması, devreden çıkarılması ve gaz limiti aşımlarında uyarılar verecek şekilde tasarlanıyor. Sistem; dedektör, dedektörlerin bağlı olduğu 4-20mA giriş modülü, giriş modülünden gelen bilgiye göre havalandırmalara tetik verebilmek için çıkış modülü ve ana panelden oluşuyor. Dedektörler ve ana panel sayesinde, ortamda gaz yoğunluğunun izlenmesi buna bağlı olarak da uyarıların verilmesi ve havalandırma sisteminin devreye alınması sağlanıyor.
Panel, adresli yapıdaki her gaz dedektörünün ayrı olarak da izlenebileceği akıllı bir ünitedir. Tasarım ve analizlerle geliştirilmiş sistemin, düşük güç tüketimi ve dahili aküsü sayesinde elektrik kesilmelerinden etkilenmemesi sağlanarak, elektrik kesilse bile kapalı alanlarda zehirli gazların sürekli izlenmesi ve kontrol edilmesi sağlanıyor.

 

Kolay Kurulum, Düşük Maliyet Avantajı
Ana panel ve sensör sistemleri arasında haberleşme ve besleme gerilimi sadece iki kablo ile yapılarak, kurulum kolaylığı ve düşük maliyetli sistem olmasına olanak tanınmıştır. Havalandırma sistemi bağlantısı sayesinde gerektiğinde havalandırmanın çalışması röleler aracılığı ile sağlanıyor. Bu durum elektrik tüketimini azaltıp, motor ömrünü uzatırken motor bakım maliyetlerini de çok aza indiriyor. Sürekli olarak havalandırma çalışmayacağı için sessiz bir ortamda çalışma imkanı veriyor.
Bununla birlikte, akıllı sensör sistemleriyle bakım süreleri ve arızalı sensörleri takip edilirken, hızlı ve maliyeti düşük servis imkanı da sağlıyor. Ürün ailesi, gaz yoğunluğuna bağlı olarak havalandırma sisteminin devreye alınması ya da devreden çıkarılması sayesinde sürekli çalışan havalandırma sistemlerine oranla daha çevreci ve düşük işletim maliyetli bir sistem sunuyor.

Edwards KM300 serisi karbonmonoksit algılama panelleri , kapalı alanlarda ve özellikle otoparklarda tehlikeli karbon monoksit ( CO ) gazı seviyeleri algılamak için tasarlanmıştır.

Gaz algılama sistemleri, kapalı otopark ve karayolu tünelleri için zararlı karbonmonoksit gazının  ölçülmesi, ölçümler sonucu havalandırma sisteminin devreye alınması, devreden çıkarılması ve gaz limiti aşımlarında uyarılar verecek şekilde tasarlanır.

 

KM300 serisi kontrol panelleri ayrı ayrı kontrol edilebilen ve süpervize 1, 2, 3 veya 4 bölgeli olarak temin edilebilmektedir. Her bir bölge 4500 m²’lik  alanı  kontrol edebildiği gibi, 4 bölgeli panel kullanılması halinde 18000 m²’ye kadar CO algılama yapılabilmektedir. Her bir bölge için3 damarlı 1.5 mm² kablo üzerine maksimum 15 adet CO dedektörü bağlanabilmektedir.  Ayrıca her bir bölge için 2 adet havalandırma/egzost rölesi ile 1 adet genel alarm rölesi, ayrı ayrı programlanabilir CO seviyelerine göre tanımlanabilmektedir.

KM304   4 Bölgeli Karbonmonoksit  Algılama Paneli 

KM302   2 Bölgeli Karbonmonoksit  Algılama Paneli

KM301   1 Bölgeli Karbonmonoksit  Algılama Paneli

KMD 300   Karbonmonoksit  Algılama Dedektörü 

Projenize özel zehirli gaz ve karbonomoksit çözümleri için uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

bottom of page