top of page

Duman Tableti Nedir ?

Mevcut veya yeni tesis edilen havalandırma sistemleri  , bacalarda ,   sızdırmazlık  testi yapmak için gerekli yapay dumanı  ısı ve is oluşturmadan ,hızlı ve güvenli şekilde üreten yapay  duman kartuşlarına  duman test tableti  denir .

 

​Bina içi alanlarda ateş yakıp duman üretmek yerine neden duman tableti kullanmalıyım ?

İç alanda ateş yaktığınızda oluşacak sıcaklık , İs  ve zehirli dumanın  vereceği çevresel zararlar , gerekli dumanı üreteceği sürenin uzunluğu ve sağlık risklerinden dolayı  alev ve is oluşturmadan duman çıkaran test ekipmanı olarak duman tabletleri kullanılır. 

 

Duman test  tabletini nasıl seçmeliyim ? 

Yapılacak test ve kontrol işleminin süresi ve ne kadar duman gerektiği dikkate alınarak duman hacmi ve süresine göre ürün seçilir .

Duman  tableti fiyatı nedir  ? 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi duman tabletlerinde ithalat ürün kullanımı giderek artan yerli ve kaliteli duman tableti imalatı ile son bulmuş olup . Duman tableti fiyatları çok ekonomik hale gelmiştir. 

​Duman Tableti Kullanım Alanları Nerelerdir ?

 1. Havalandırma Kanalı Testi

 2. Baca Testi

 3. Sızıntı tespiti

 4. Koku Testi

 5. Enerji Tasarrufu izolasyon testi

 6. Negatif Basınç Odaları

 7. Pozitif Basınçlı Odalar

 8. Çeker Ocaklar

 9. Egzoz tahliye fanları 

 10. Sahne ve Ekran Efektleri

 11. Fotoğraf Efektleri

 12. Hava Dengeleme testi 

 13. Filtrasyon Testi

 14. Toz Giderme Sistemleri

 15. Yangın ve Duman Alarmı Testi

​Duman Tableti Bacalarda  Nasıl Kullanılır  ?

Bir bacanın durumu hakkında şüpheniz varsa ya da  uzun bir süre sonra bacayı   tekrar kullanmak istiyorsanız  bacayı duman testi uygulamanız gerekir.

Bu durum tüm  bacalar için geçerlidir .Tüm yeni bacaların baca yapısını korumak için uygun bir baca astarı ile inşa edilmiştir. Duman testinin amacı, herhangi bir duman kaçağının  testinin bulunup bulunmadığını keşfetmektir. Normal çalışma sırasında bacadan veya baca yapısından dumanlara neden olabilecek büyük riskler bu şekilde tespit edilebilmektedir.

Duman testi, mutlaka  mesleki yeterliliğe sahip nitelikli bir kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

 BS6461: Bölüm 1. Gaz yangınları için duman testleri için farklı prosedür vardır.

Duman testi bacanın iki ucu kapatılarak yapılır.

Tüm katlar ve duvarlardan sızıntı kontrol edilir.

Duman testinin amacının, duman kaçaklarına  neden olabilecek herhangi bir arızayı tanımlamak ve bunları ele almak olduğu unutulmamalıdır.Test sırasında bacanın altını ve üstünü kapatarak  Bacalar veya dumanların katı yakıt yakma cihazı ile kullanılması için, tablet tarafından üretilen duman, normal barometrik koşullar, tesisatın normal kullanımı sırasında yaratılmayacak bir pozitif basınç yaratacak, negatif basınç altında çalışır, yani havayı emer ve yanma ürünlerini bacaya kadar çeker. Prosedür sırasında oluşan basınç bu nedenle her iki derzlerden az miktarda duman sızıntısı meydana getirebilir. geleneksel baca bacasında veya prefabrike metal bacalar ile baca boruları arasındaki bağlantılarda. Küçük kaçak bu nedenle, normal çalışma koşullarında kurulum yapılırken büyük bir risk oluşturmamalıdır,sızıntının bulunduğu noktanın sağlanması daha da kötüye gidebilecek bir arıza olduğuna işaret etmez.

Bununla birlikte, önemli veya ağır duman sızıntısı sebebin araştırılıp düzeltilmesi gerektiğini gördü. Kırık parçalar, yanlış montaj ve baca gömleklerinin eksik birleştirilmesi.

bottom of page