top of page
deprem sensörü

Erken Deprem Uyarıcı P Dalgası Sensörü 

Depremler, iki tektonik plakanın aniden birbirine karşı hareket etmesiyle meydana gelir. Kayalar genellikle ikiyüzlü merkezde yer altında kırılır ve: dünya sallanır! Dalgalar merkez üssünden, yüzeydeki merkez üssün üzerindeki noktadan yayılır ,  Kabuk, kıtalarda kalınlığı 25 ila 60 km arasında değişen, okyanus kabuğu için 4 ila 6 km arasında değişen kırılgan en dış tabakadır. Kıtasal kabuk, yapı olarak oldukça karmaşıktır ve birçok farklı kaya türünden oluşur. Kabuğun altında, daha yoğun olan manto 2890 km derinliğe kadar ulaşır.

Sismik dalgaların yayılma hızı, dalga tipine ( gövde ve yüzey dalgaları ayırt edilebilir ) ve kayanın özelliklerine bağlıdır: kaya ne kadar yoğunsa, dalgalar o kadar hızlı hareket eder. Yüzey dalgaları yüzeyi boyunca hareket ederken, vücut dalgaları Dünya'nın gövdesi içinde yayılır. Vücut dalgaları, tıpkı havadaki ses dalgaları gibi birbirini izleyen kasılma ve genişlemelerden oluşur. Dalgaların içinden geçtiği kayaçlardaki parçacıkların hareketi, dalganın yönüne paraleldir. Cisim dalgaları ayrıca sıkışma ( birincil veya P ) dalgaları ve kayma ( ikincil veya S ) dalgaları olarak ikiye ayrılır. P dalgaları, bir deprem tarafından üretilen ilk dalgalar olan boyuna şok veya basınç dalgalarıdır. Her türlü malzemenin içinden büyük hızlarla (yaklaşık 6-7 km/s) geçerler ve Dünya yüzeyine ilk ulaşanlardır. 

 

''  Bir depremin P dalgası, gök gürültüsünü duymadan önce şimşeği görmeye benzer ''

P dalgası, ana şok (S) dalgasından daha hızlı hareket eder. deprem alarm sistemi, bölgesel bir Deprem Erken Uyarı Sisteminin  bir parçası olarak kullanıldığında 3 saniye içinde depremin ne kadar uzakta olduğunu, ne kadar büyük olduğunu ve en önemlisi kaç saniye sonra geldiğini size bildirebilir.

P-Dalgası Deprem Sensörü  gelişmiş  Deprem ivmesini  ölçer . Pd algoritması, deprem hasarını ve tehditlerini en aza indirmek için Ulusal Tayvan Üniversitesi'nden (NTU) Prof. Yih-Min Wu tarafından geliştirilmiştir. P-Dalgası Deprem Sensörüne 3 algoritma daha eklenmiş olup, kullanıcıların çeşitli ortam türlerine uygulama yapmasına olanak tanır.


P-Dalgası Deprem Sensörü   deprem dışı titreşimden kaynaklanan yüksek frekanslı gürültüyü ortadan kaldırmak için kullanıcı tarafından yapılandırılabilen 10 Hz ve 20 Hz düşük geçişli filtreler sunar.
PC programı ile birleştirildiğinde, sismik verilerin araştırma amaçlı olarak kaydedilmesi ve gerektiğinde sesli uyarıların alınması mümkündür. İki çıkış ve endüstriyel iletişim standardı Modbus TCP/RTU protokolü ile P-Dalgası Deprem Sensörü  , çok sayıda uygulamada sismik güvenlik kontrolü için ideal bir üründür.

 

Yıkıcı S deprem dalgaları gelmeden önce size zaman kazandırır özellikle endüstriyel tesislerde İkincil felaketi önlemek için yanıcı , patlayıcı madde depolama alanları ve kullanan ekipmanların  gaz, kimyasal veya zehirli sıvı tanklarını kontrol eden vanaların kapatılmasını sağlar .

Su şebekesi Pompa / Dağıtım istasyonları
Petrokimya Rafinerileri
Endüstriyel ortamlarda tehlikeli madde yönetimi
Madencilik işlemleri

Atık Kontrolü
Yüksek Hız Yapılan Köprüler

Tüneller
Kara  ve Deniz tabanlı Petrol Arama operasyonları
Jeotermal, Rüzgar ve Hidroelektrik Santralleri

Hastaneler
Kayak tesisleri  

Müzeler

Tiyatrolar.
Metrolar

Trenler

Tramvaylar

bottom of page