top of page
aca es 24 engelli sesli ışıklı

ACA ES 24 M Engelli Sesli Işıklı Acil Çıkış Yönlendirme 

ACA ES24 Max  Görme , Duyma  Engelli bireyler  için Sesli  Işıklı Anonsla  Acil Çıkış Yönlendirme Sistemi ile erişilebilirlik çözümleri

 

Geniş alanlar , Yüksek tavanlar , Gürültülü ortamlar daha yüksek ve yönlendirilebilir ses anonsları içeren  acil durum sesli ve ışıklı çıkış yönlendirme çözümüdür.

Kamu binaları , Sosyal - kültürel alanlar , Liman , Gar , İstasyon , Alışveriş alanları , Mağazalar ,  Banka , Posta merkezi , Market vb  gibi Binalarda Yangın veya Acil durumda insanların bina tahliyesi için konmuş Acil Çıkış  EXİT yön tabelaları ile çıkışlara yönlendirildiği gibi görme ve duyma engellilerin bu binalardan erişilebilirlik  yönetmeliği gereği, yangın veya Acil durumlarda binaların Acil çıkış kapılarına yönlendirilip binadan güvenli şekilde tahliyesi sağlanması  erişilebilirlik yasası gereği zorunludur.

Sistem binaların mimari yapısına göre yangın çıkış koridorları ve yangın kapılarının bulundukları alanlara mimari ve inşai özelliklerine göre  noktasal anons üniteleri monte edilir ve tahliye noktasal alan hakkında yön tarif anons kayıt edilir.

Sesli tarifler kısa ve öz olmalıdır '' Acil çıkış burada '', '' Kapı burada '' , '' Çıkış Burada '' 

Sesli ve ışıklı anons cihazı ile acil anons sistemi genel olarak birbiri ile karıştırılmaktadır. 

Acil anons binanın tüm noktalarında duyulacak şekilde anons sağlar 

Sesli , Işıklı acil durum yönlendirme armatürü ise kapıya yaklaştıkça artan bir ses anonsu ile sesin takip edilerek noktasal olarak acil çıkış  kapısına  ulaşılmasını sağlar .

'' Acil anons sesini , siren sesini baskılayacak ses üretmeye çalışmak  acil çıkış yönlendirmesi için kullanılan cihaz seslerinin birbirine karışmasına sebep olacaktır.'' İstenen kapıya yaklaştıkça sesin duyulması ve kapıların seslerinin birbirine karışmamasıdır. 

 Alarm sisteminden veya Acil durum butonundan almış olduğu komutla noktasal anonsla yön tarifine başlayarak yangın Alarm sistemi veya acil durum butonları eski konumuna gelene kadar noktasal anons ve  sesli yönlendirmesi tekrarlı olarak sürdürerek görme engellilerin bulundukları binada en yakın acil çıkış kapılarına  anonsla yönlendirerek Acil çıkış tahliyesini sağlamaktadır.

Birden fazla çıkış kapısı veya katları olan binalarda, noktasal engelli acil anons üniteleri kendi alanındaki duman yoğunluğunu algılayarak farklı anonslarla diğer kat veya acil çıkış kapılarına yönlendirerek görme engellilerin yangın bölgesine girmelerini de engellemektedir.

Çokca sorulan soru : Cihaz üzerindeki EN 54 standartına uygun flaşörün amacı nedir ?

Duyma engelli bireylere acil durumun oluştuğunu bildirmek 

Duyma engelli bireyin Flaşör ışığı ile acil çıkış kapısına ulaşmasını sağlamak 

Az gören bireylerin dahi görebileceği siddet oluşan flaşör ışığı ile kapıya ulaşılmasının sağlanması 

ACA ES 24 Max in avantajı 75 W ek hoparlör desteği ile yüksek tavan , geniş ve uzun koridor uygulamaları için ideal çözüm sunmaktadır. 

Engelli sesli ışıklı acil durum yönlendirme ürünleri ile engelsiz yaşam için erişilebilirlik çözümleri , Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilmiş Ar-Ge Merkezinde  dizayn edilmiş ve Yerli üretimi gerçekleştirilmiştir. 

engelli sesli ve ışıklı yönlendirme yerli imalatçı
bottom of page