Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Nedir ?

Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Nedir.png

 

Son yıllarda giderek artan erişilebilirlik uygulamaları ile birlikte karşımıza çıkan  77.185.1017  poz açıklamaları ile talep edilen  sesli ışıklı acil çıkışa yönlendirme sistemi IP adresli nedir ?  

Günümüzde  birçok binada, Yangın , sel , deprem vb  acil durum meydana geldiğinde binanın çeşitli yerlerine yerleştirilmiş alarm siren, flaşörleri , kornalar, insanları ani bir tehlikeye karşı uyarmak için aynı anda mümkün olduğu kadar geniş bir alanda çalışır. Bina içerisindeki  kullanıcıları acil  çıkışa yönlendirmek için kullanılan exit levhalar ,çıkış işaretleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, dumanla dolu bir ortamda görsel yönlendirmeler ile oluşturulan acil durum işaretlerinin belirginlikleri  azalabilir veya tamamen etkisiz olabilir. Bina sakinleri binaya ve ilgili acil çıkış yollarına aşina olmayabilir , buna rağmen yönlendirme  ve işaretler ile acil çıkışlara bir şekilde ulaşabilirler .

Peki Paniğin  ve Şok  halindeki insanlar ,duyma ve görme  engelli bireyler yardım almaksızın acil çıkış kapılarına nasıl ulaşacaklar ? 

Görme engelli kişilerin binaların tahliye süreçlerinde kendi başlarına ek destek almadan  binayı hızlıca tahliye etmeleri için klasik acil durum yönlendirme armatür ve işaretleri yeterli olmayacak ve ciddi zorluklar yaşayacaklardır.Bu durum  Binalar için erişilebilirlik izleme ve denetleme formunda  açıkça belirtilen acil durumda çıkışa yönlendirecek kolayca fark edilebilir ışıklı yönlendirme işaretleri var mıdır? sorusuna cevap olacak çözümler uygulanmalıdır. 

Engelli sesli ışıklı yönlendirme armatürleri yeni nesil acil çıkış tahliye yönlendirme çözümleridir.

Kısaca sesli exit armatür olarak tanımlayabilirsiniz. 

Yönlendirmeli ses teknolojisinin mühendislik uygulamasında bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Yaygın olarak kullanılan olası bir acil durumda  yangın alarmı sesi duyulduğunda bina  sakinleri için karışıklığa yol açmaktadır. Binalardaki kullanıcılar sesi duyduklarında ne yapacaklarını bilemeyebilirler. Bu nedenle acil anons ve siren sesine  ilave olarak kaçışların  belirginleştirilmesine ihtiyaç vardır. Acil durum uyarısının yapıldığı siren  sesinden sonra koridora çıkıp kaçış merdivenlerine doğru yönlenmeye çalışan kullanıcılar sesli ve ışıklı acil çıkış yönlendirme armatürüne  yaklaştıklarında ses yönünde ilerlediklerinde acil kaçış için yangın merdivenlerine ulaşabileceklerini anlayacakları anonsları duymaya ve giderek netleşen ses anons ile yaklaştıklarından emin şekilde ilerleyeceklerdir.

 

 Bu mesaj onların, Bina hakkında bilgiye sahip olmadan görsel yönlendirme ve  tahliye işaret sistemine gereksinim duymadan hızlı  ve güven içinde hareket etmelerini sağlayacaktır.

 

Geleneksel yangın alarmı ve acil anons  sistemlerinin her ikisi de binada acil bir durum meydana geldiğinde ses sinyali çıkarırlar. Engelli sesli ışıklı acil çıkış yönlendirme sistemi ilave bir tahliye yardımcısıdır;

fakat yukarıda belirtilen yangın alarmı ve acil anons  sistemin yerini alan bir sistem değildir. Engelli acil çıkış sesli ve ışıklı anons armatürleri acil çıkış kapılarının üzerine ve karmaşık koridor dönüşlerine  yerleştirilmelidir.Lakin  Fakat sadece yangın merdiveni ve acil çıkış kapılarındaki acil durum sesli ve ışıklı yönlendirme ürünleri  kullanıcıların çoğuna ulaşacak kadar  yönlendirmeli ses sağlayamayabilir. Bunun yanında, geniş, açık, büyük binalarda  birden fazla çıkış olabilir, fakat birden fazla engelli sesli ışıklı acil çıkış yönlendirme ürünü seslerin birbirine karışabilir , karmaşa oluşturabilir.  Bu nedenle engelli acil durum sesli ve ışıklı yönlendirme cihazı ekipman yerleşimi için detaylı proje çalışması yapılmalı ve yangın senaryosu ile entegre edilmelidir.


 

Bu bilgiler  dikkate alındığında 
Acil çıkış kapılarından sesli ve ışıklı anonslar ile yangın kapıları ve kaçışlara  ulaşım sağlanabilir.
Acil durumda siren sesleri dolayısıyla ortam gürültülü olabilir.
Acil durum sesli yönlendirme uyarı sesi, ortam ses seviyesinden en az 15 dB düşük olmalıdır.
Ortam gürültüsüne rağmen rahatlıkla duyulabilir. Yönü tayin edilebilir
Yaklaştıkça artan ses seviyesi ile çıkış noktalarına ulaşmada kolaylık sağlayacaktır.

Mevcut  Binalarda Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Sistemi Nasıl Entegre Edilir  ?

Binalardaki olası yangın , deprem vb acil durumlarda tahliyenin omurgası olan yangın algılama sistemi engelli sesli ışıklı acil çıkışa yönlendirme ürünlerininde omurgasını oluşturacak ve merkezi sistem üzerinden yönetilebilmesini sağlayacaktır.Bu durumda mevcut binalarda karşımıza 2 farklı yangın algılama sistemi karşımıza çıkacaktır. Nedir Bu sistemler ?

1- Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri:

  Sistemde kullanılan algılama paneli, algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile ilgilidir. Her bölgeye 20 adet dedektör bağlanabilir. Panel ayrıca yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. Örnek olarak : 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir. ( Ama uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır.) 

 

2- Adresli Yangın Algılama Sistemleri:

  Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 125 -127 tane adresli eleman (dedektör, buton,input modül ,output modül ,adresli siren ) bağlanabilir. Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı adresleme yazılımı sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden yada opsiyonel olarak kullanabilen binanın projelerinin yüklendiği pc üzerinde tespit edilebilir. Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır.

Ses ve ışıkla acil çıkışa yönlendirme ürünlerini mevcut yangın algılama sistemlerine nasıl entegrasyonu sağlayabiliriz. 

1. Konvansiyonel ve Adresli yangın algılama sistemlerinin alarm anında 12- 24 VDC ile sirenleri aktif eden konvansiyonel siren hatlarına direkt bağlantı yaparak yangın algılama sistemi ile direkt bağlantısını sağlayabiliriz.  Bu bağlantı ile yangın algılama sistemine direkt entegrasyon sağlanır olası acil durumlarda devreye girer ve merkezi sistemden devre dışına alındığında susacaktır. Aynı bağlantıyı en yakındaki siren hattından bilgi alacak  kablosuz aktarıcı ile sağlayabilecek çözümleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Adresli yangın algılama sistemlerinin kontrol modülleri ile sesli ışıklı acil çıkışa yönlendirme sistemi cihazlarını kontrol edebilirsiniz ve yangın senaryosuna entegresyonu sağlamak mümkün olacaktır. Olası acil durumlarda devreye girer ve merkezi sistemden devre dışına alındığında susacaktır. Aynı bağlantıyı en yakındaki loop  hattından röle modülü ile  bilgi alacak  kablosuz aktarıcı ile sağlayabilecek ürünleri bulunmaktadır

sesli ışıklı acil çıkışa yönlendirme sistemi bağlantı.png

Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Sistemi Bağlantı Şeması 

Siren Hattı ile Kablolu , Kablosuz  Bağlantı

 

Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Sistemi Bağlantı Şeması 

Adresli Sisteme Röle Modülü ile Bağlantı

sesli ışıklı acil çıkışa yönlendirme sis

Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Sistemi Ürün Seçim Tablosu

ürün seçim tablosu engelli sesli acil çıkışa yönlendirme

Sesli Işıklı Acil Çıkışa Yönlendirme Sistemi Sıkça Sorulan Sorular ?

- ANONS SÜRESİ NE KADAR ?

- SİSTEMİ TETİKLEYEN ALARM DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ANONS DEVAM EDECEKTİR.

- ANONS İÇERİĞİ DEĞİŞTİRİLEBİLİRMİ ?

- ÜZERİNDEKİ STANDART ANONSLAR HİÇBİR İLAVE EKİPMANA GEREK KALMADAN  DEĞİŞTİRİLEBİLİR

- ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE ÇALIŞACAKMI ?

-CİHAZ ELEKTRİK KESİNTİLERİNDE 24 SAAT KESİNTİSİZ ÇALIŞMAKTA VE 4 SAAT KESİNTİSİZ ANONS YAPABİLMEKTEDİR.

- ÜZERİNDEKİ FLAŞÖRÜN KULLANIM AMACI NEDİR?

-‘’EN 54-23 ‘’ UYUMLU FLAŞÖRLER İLE SINIRLI GÖRÜŞÜ OLAN ENGELLİLERİN ACİL ÇIKIŞLARI ULAŞMALARI SAĞLANABİLMEKTEDİR.

- TAHLİYE EDİLECEK ALANDA YANGIN ÇIKARSA , ENGELLİLERİ RİSKE ATMAYI NASIL ÖNLERİZ.?

-CİHAZ ÜZERİNE KABLOLU – KABLOSUZ DEDEKTÖR GİRİŞİ KULLANIRAK  20 ADETE KADAR SENSÖR BAĞLANABİLİR. BU SAYEDE  ALANDAKİ DUMANIN ALGILANMASI SAĞLANIR VE  TAHLİYENİN BAŞKA NOKTALARDAN YAPILMASINI SAĞLAYACAK ANONSLAR DEVREYE GİRER.