top of page
hochiki yangın algılama

Inventor of the Talentum Flame Detector

The Talentum® story began by the father of inventor Andrew Broadbent; A textile supervisor felt that the local fire service had become a fixture in his workplace. Traditional smoke detectors could not cope with the dusty mill environment, resulting in frequent false alarms. This posed a real risk of distracting the fire department from emergencies or creating a “cry wolf” scenario where the alarm would not be taken seriously.

Andrew knew that the first evidence of a fire in a textile warehouse was not smoke, but sparks, and thus he would develop the world's first rearview infrared device for flame detection. Being able to detect a jitter in 27 milliseconds, it also becomes the fastest in the world.

Such a fast detection and such a respected Talentum® solution, Project BLOODHOUND setting a new land speed record of 1000mph chose Talentum® as the flame detection device. .

Like the BLOODHOUND Project team, we are assertive and do not believe we are standing still. Talentum® is constantly evolving and new features such as the Test Air Purification kit for exceptionally high dust environments are already planned. With Talentum®, you are one step ahead at risk and your sites and assets are kept safe.

You can get support from platinum technology experts for Talentum flame detector solutions in Turkey.

Features

Can be used for indoor and outdoor areas

Flame-proof, explosion-proof and high ambient temperature options

Internal self-testing capability giving highest immunity to spurious flame sources

Detects invisible flames from fuels such as hydrogen and other inorganic fuels.

Immunity to the effects of wind, drafts and sunlight


Where Does Talentum® Do?

Talentum® is perfect for environments and industries where steam, smoke and dust are common.


Agriculture

Automotive

Airplane Hangers

Aviation Repair

Mattress Fillers

Biomass Storage and Processing

Chemical plants

Coal Handling and Milling

Compressor Stations

Dryers

Dust Collection and Filtering

Engine Rooms

Felt manufacturing

Fuel Loading Racks

Generators

High Voltage Equipment

LNG / LPG Production

Military and Marine

Nuclear and Non-Nuclear Power Plants

petrochemical

Pharmaceutical Production

Printing

Refineries

Spray Booths

Storage tanks

Tunnels

Waste Recycling

Woodworking


An optical flame detector detects the heat and light generated by a flame.

Using infrared (IR) sensing technology, flames can be detected through elements such as dust, steam and smoke; They are also immune to wind or draft influences. With the addition of an ultraviolet (UV) sensor, a flame detector becomes highly immune to false signals such as sunlight. Optical sensors inside the detector receive IR and / or UV radiation emitted by flames. The processor inside the detector analyzes the optical sensor signal waveforms and determines whether they represent flames and if so accepts them. If the signals do not match the internal algorithms for flames, they are considered to be false sources and rejected.


Talentum® Dual IR

Talentum® Triple IR

Talentum® UV / Dual IR


Product Lifetime

Our products protect people and property around the world from the risk of fire, it is a responsibility we take very seriously. Talentum recommends replacing routine detectors after 10 years.

Hochiki ESP İnteligent Adresli
Yangın Algılama Sistemi Temel Avantajları
hochiki ESP adresli yangın algılama serisinin  avantajları
ESP İnteligent Adresli
Yangın Algılama Sistemi Öne Çıkanlar
hochiki ESP adresli yangın algılama serisinin özellikleri
hochiki dedektör

Hochiki,  adresli fotoelektrik duman dedektörü , yangın alarmı kontrol paneli ile korunan alanlarda bulunan yangın algılama ekipmanı arasında neredeyse hatasız iletişim sağlayan yüksek bütünlüklü bir iletişim platformu olan ESP (Gelişmiş Sistemler Protokolü) tarafından kontrol edilir.

Hochiki Adresli Dedektörler :

ESP serisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli akıllı ürünleri barındırır; yüksek performanslı sensörler, esnek giriş ve çıkış modülleri ve çeşitli yardımcılar. Kısa bir süre önce genişletilen ürün yelpazesi, artık 24 çalışma modu ve 10 yıllık bir CO hücre ömrü ile son derece gelişmiş bir CO çoklu sensörüne de sahiptir. ESP cihazları en zorlu ortamlar için bile uygundur ve çoğu durumda denizcilik onaylı, SIL onaylı veya SCI varyantı sunabiliriz. Ayrıca ESP bölge monitörleri, ESP adreslenebilir sistemleri Hochiki'nin geleneksel CDX serisiyle arabirim oluşturmak için kullanılabilir.

Serinin en başında ALN-EN Fotoelektrik Duman Sensörü gelir. Hochiki'nin yüksek performanslı, düz tepki odası teknolojisini kullanarak, üstün bir yangın algılama kabiliyetini korurken yüksek düzeyde yanlış alarm bağışıklığı sağlar. EN54 standartlarının tüm gerekliliklerini aşar ve hiçbir rakibin teknolojisi ile rakipsizdir.

Risk faktörlerinin değiştiği uygulamalar için  Çoklu Sensör, yanlış alarmlara karşı gelişmiş bir bağışıklık ile optimum algılama sağlamak için kombinasyon halinde veya ayrı ayrı kullanılabilen hem bir fotoelektrik duman sensörü hem de bir ısı sensörü içerir.

Çoklu ısı sensörleri, yangın kararına ulaşmada hem sabit sıcaklık hem de artış hızı ısı elemanlarını birleştirir.

 

Hochiki Modülleri

Kapsamlı bir Giriş ve Çıkış arabirimi yelpazesi, mevcut bir konvansiyonel bölgenin bağlanmasından duman damperlerinin kapatılmasına, yangın kapılarının kapatılmasına ve asansör kullanımının önlenmesine kadar tüm normal entegrasyon gereksinimlerini kapsar. Ayrıca cihaz döngüsünden 24 V elde edilecek ve ek ekipmana güç verilmesi için hüküm bulunmaktadır.

Hochiki modüllerde birden fazla Giriş / Çıkış işlevi vardır. Ancak, yalnızca tek bir döngü adresi alırlar. Bu, istenen neden-sonuç gereksinimlerini elde etmek için gereken toplam fiziksel cihaz sayısını en aza indirerek çok uygun maliyetli bir sistem çözümü sağlar.

 Çoğu arabirim, kurulumu basitleştirmek için döngüden güç alır. Döngü beslemeli sirenler ve flaşörler ayrıca kurulum maliyetlerinin düşürülmesi yoluyla önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir. Bu cihazlar son derece düşük seviyelerde elektrik akımı tüketir ve döngünün kapasitesini en üst düzeye çıkarır.

 

Hochiki Sirenler

Döngü beslemeli sirenler ve flaşörler ayrıca kurulum maliyetlerinin düşürülmesi yoluyla önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir. Bu cihazlar son derece düşük seviyelerde elektrik akımı tüketir ve döngünün kapasitesini en üst düzeye çıkarır. EN54-23 uyumlu görsel alarm cihazları  mevcuttur, üçüncü taraflarca onaylanmıştır ve en üst düzeyde esneklik sağlamak için standardın taleplerini aşacak şekilde tasarlanmıştır.

Hochiki Paneller

Yangın algılama sistemi ihtiyaçları ve işletmenin büyüklüğü ne olursa olsun modüler ve genişleyebilir yapısı ile hochiki adresli yangın algılama panelleri etkin ve doğru yangın algılama çözümü sunmaktadır. 

bottom of page